"Veszély fenyegeti az alapvető szabadságjogokat" - Reagáltak az ellenzéki pártok a lex CEU aláírására Felsőoktatás
eduline/mti

"Veszély fenyegeti az alapvető szabadságjogokat" - Reagáltak az ellenzéki pártok a lex CEU aláírására

Miután tegnap este fél nyolckor bejelentették, hogy Áder János köztársasági elnök aláírja a törvénymódosítást, mely ellehetetleníti Magyarországon a Central European University (CEU) működését, az ellenzéki pártok kommentálták a történteket.

Hiába tüntettek 70 ezren vasárnap, és hiába több, mint 50 ezer magyar és külföldi intézményvezető, professzor és diák állt ki a CEU-ért és a törvénymódosítás elutasításáért, a tömegek nem tettek valós hatást az államfőre. A nagyobb magyar ellenzéki politikai pártok rögtön kommentálták Áder János döntését.

A Magyar Liberális Párt közleménye

"József Attila születésnapján, a magyar költészet ünnepén - a Liberálisok kiállnak amellett, hogy Magyarországon ne szűküljön tovább a szólás-, és sajtószabadság, hogy az egyre éhesebb hatalom ne foglalja el a művészet, a tudomány és az egyetemek teljes világát, és ne kössék gúzsba az 1990-ben kivívott szabadság szellemét. Odáig jutottunk, hogy ma veszély fenyegeti a szabad gondolkodást, annak szabad kifejezését, és az alapvető szabadságjogokat.
Mi, Liberálisok azért dolgozunk, hogy Magyarországon újra maradéktalanul érvényesülhessenek azok az európai szabadságjogok, amelyek megkülönböztetik a demokráciát az illiberális hatalomgyakorlástól. A költészet napja alkalmából minden honfitársunknak azt üzenjük, álljon ki mindenki a szabadságért akkor is, amikor még nem az ő egyetemét, iskoláját, szerkesztőségét, munkahelyét zárják be politikai okokból.
A Liberálisok kiállnak a szabad magyar oktatásért, a szabad magyar sajtóért, a szabad magyar színházért, és a szabad magyar költészetért!"

Az MSZP közleménye:

"Áder János ma bebizonyította, hogy alkalmatlan köztársasági elnöknek, mert nem képes felismerni a nemzet érdekét és nem tudja kifejezni a nemzet egységét. Áder János csak egy pártkatona, akinek fontosabb Orbán Viktor véleménye, mint több millió ember egyöntetű akarata. A CEU-ellenes törvény aláírásával Áder János kiiratkozott abból a kultúrkörből, amelyet azok a Nobel-díjas tudósok, külföldi kormányok és egyetemek, művészek és politikusok képviselnek, akik kiálltak az egyetem megmaradása mellett.A CEU elűzésével a kormány folytatja nemzetellenes politikáját, amelynek célja, hogy minél kevesebb kritikusan gondolkodó ember legyen Magyarországon. Ma a CEU-t szüntetik meg, de holnap bármelyik intézménnyel megteheti ugyanezt a Fidesz-kormány. Ezt írta most alá Áder János. Orbán rendszerének három nagy ellensége van: a sajtószabadság, a véleményszabadság és az oktatás szabadsága. Az MSZP következetesen kiáll ezek védelmében és ebben a küzdelmünkben minden támogató demokrata a szövetségesünk. Meg kell állítanunk az illiberális állam kiépítését! A Fidesz leváltható, Magyarország megjavítható."

Nem hagyja magát a CEU: a tanszabadság nem alku tárgya

A Central European University (CEU) határozottan ellenzi Áder János köztársasági elnök azon döntését, hogy aláírta a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását, közleményükben kiemelték: ennek megfelelően a CEU haladéktalanul élni fog minden rendelkezésre álló jogorvoslati eszközzel. A törvény elfogadását nem előzte meg egyeztetés a CEU-val és az érintett magyar szakmai szervezetekkel, ami sérti a demokratikus államokban elfogadott törvényalkotási eljárás alapvető elemeit - olvasható a közleményben.


Az Együtt - a Korszakváltók Pártjának közleménye:

"Áder egy káder, aki méltatlanná vált hivatalára
Áder János a lex CEU aláírásával ma bebizonyította, hogy nem képes arra, hogy fontos alkotmányossági kérdésekben ne a Fidesz álláspontját érvényesítse. Áder Jánost nem érdekli az, amit az Alaptörvény és a demokrácia elvei előírnak. Az Együtt mostantól nem tekinti legitim köztársasági elnöknek Áder Jánost, az ehhez való kiállásra hívja fel a többi ellenzéki pártot is.
Az Együtt április 4-én internetes petíciót indított azért, hogy Áder János köztársasági elnök ne írja alá a Közép-európai Egyetemet (CEU) ellehetetlenítő törvénymódosítást és ne rendelje el annak kihirdetését, mivel Orbánék putyini törvénymódosítása ellentétes az Alaptörvénnyel. A petícióhoz csatlakozó több ezer aláíró, és a tízezreket megmozgató tüntetések ellenére Áder János mégis aláírta Orbánék szégyentelen és felháborító, alaptörvényellenes törvényét.
Áder János köztársasági elnöknek az Alaptörvény szerint a nemzet egységét kellene kifejeznie, aki őrködik az államszervezet demokratikus működése felett, de nyilvánvalóan nem ezt teszi. A köztársasági elnök hallgatásával asszisztált ahhoz, hogy elvtársai Orbánisztánná változtassák Magyarországot. Áder haverjához, Orbán Viktorhoz hasonlóan magasról tesz a demokráciára. Az Együtt szerint Áder János nem államfő, hanem egy káder, aki azt teszi, amit a fideszes pártközpontból Orbán üzen neki. Az Együtt álláspontja szerint Áder mostani lépése már nem maradhat következmények nélkül, számunkra a jelenlegi köztársasági elnök méltatlanná vált hivatalára, így nem tekinti többé legitim államfőnek. Ennek következtében az Együtt a jövőben semmilyen ügyben nem fordul Áder Jánoshoz. Az Együtt felszólítja az összes ellenzéki pártot, hogy csatlakozzon Áder bojkottjához! Pártunk kiemelt jelentőségűnek tartja, hogy semmilyen ügyben ne forduljon senki a köztársasági elnökhöz, hiszen méltatlanná vált hivatalára."