A hét hírei: 95 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, két hét múlva kezdődik az érettségi Felsőoktatás
Eduline

A hét hírei: 95 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, két hét múlva kezdődik az érettségi

Nyilvánosságra hozták a 2013-as egyetemi, főiskolai jelentkezések részletes adatait: összesen 95 ezren felvételiznek, a legnépszerűbb alapszakok a gépészmérnöki, a mérnökinformatikus és a pszichológia. Előkészítőinkkel a matek-, magyar- és töriérettségire gyakorolhattok, és megnézhetitek az előző évek feladatsorait is. Utánajártunk, milyen esélyekkel indulnak a pályakezdő informatikusok, és annak is, hogy milyen szakmai tanfolyamokon kaphattok 10-30 ezer forintos ösztöndíjat havonta. A hét cikkei és hírei.

2013-as felvételi statisztikák

Összesen 95 ezren adták be a jelentkezésüket valamelyik egyetemre, főiskolára a 2013-as általános felvételi eljárás keretében. 64 ezren alapszakot, 8500-an osztatlan képzést, 3500-an felsőoktatási szakképzést, majdnem 19 ezren pedig mesterképzést jelöltek meg a felvételi lapon. A legnépszerűbb alap- és osztatlan képzéseket itt nézhetitek meg, azt pedig, hogy hányan jelentkeztek a tizenhat, központilag meghatározott ponthatárral rendelkező szakra, itt találjátok. A felvételi statisztikákkal kapcsolatos összes cikkünket itt olvashatjátok.

Készüljetek velünk az érettségire

Május 3-án kezdődik a 2013-as tavaszi érettségi időszak. Az eduline és a Diáktanítók Online közös magyar és történelem előkészítőjével minden hétköznap egy-egy fontos témakört ismételhettek át. Ezen a héten a reformkor, az 1848/49-es szabadságharc, az I. világháború és a Horthy-korszak, illetve a XIX. századi dráma, Jókai Mór és Az arany ember, Ady Endre és Babits Mihály portréja. valamint Kosztolányi Dezső és az Édes Anna került sorra. Itt megtaláljátok az eddigi témákhoz vezető linkeket és azt is, milyen videókra számíthattok a következő hetekben.

A matekérettségire az eduline és a matekmindenkinek.hu közös felkészítőjével gyakorolhattok. Ezen a héten egy "időmérő edzéssel" tesztelhettétek, mennyi idő alatt tudnátok megoldani a középszintű érettségi első részét. Az összes matekos cikkünket itt nézhetitek meg.

Hétről hétre feldolgozzuk az előző évek feladatsorait és megoldásait is: a 2011-es és 2012-es középszintű informatikaérettségik feladatlapjait és javítókulcsait itt, az emelt szintű magyarérettségikét pedig itt találjátok. Ha olyan tantárgy feladatait szeretnétek megnézni, amit még nem dolgoztunk fel, használjátok segédanyag-keresőnket.

Ha egy-egy szót rosszul írtok, akár tizenöt pontot is veszíthettek az írásbelin. Itt három olyan online tesztet találtok, amellyel a helyesírást gyakorolhatjátok. A 2013-as tavaszi érettségi időszak beosztását itt találjátok.

A magyarérettségit május 6-án, a matekot 7-én, a törit pedig 8-án tartják

"Legális puskák" az érettségin

Helyesírási szabályzat, számológép, négyjegyű függvénytáblázat, illetve történelmi és földrajzi atlasz nélkül ne induljatok el az érettségire. Összegyűjtöttük, mit használhattok az egyes tantárgyak érettségi vizsgáin, közép- és emelt szinten, a szóbelin és az írásbelin. Cikkünket itt olvashatjátok. Nem tudjátok, mit énekeljetek a tanáraitoknak? A legnépszerűbb szerenádos dalokat itt találjátok.

Ennyit keresnek a friss diplomás informatikusok

Hétről hétre megnézzük, milyen esélyekkel indulnak a pályakezdő diplomások a munkerőpiacon, mennyit keresnek, és mennyi idő alatt találnak állást. Ezúttal az informatikusok kerültek sorra: cikkünket itt olvashatjátok. A jogászok esélyeiről szóló összefoglalónkat itt találjátok, a gazdasági diplomásokról itt, az orvosokról itt, a bölcsészekről pedig ittolvashattok. A gépészmérnökök tapasztalairól szóló cikkünket itt, a villamosmérnökökről szólót pedig itt találjátok.

Így szerezhettek szakképesítést kedvezményesen

Szakképzetlen, elavult szakmával rendelkező és hátrányos helyzetű munkavállalók jelentkezhetnek az Újra tanulok! programba. Többek között bérügyintézői, motorfűrész-kezelői és csatorna-karbantartói tanfolyamok közül válogathattok, a tandíjtámogatás összege akár 100 ezer forint is lehet. A legfontosabb tudnivalókat itt olvashatjátok.

Ha hiányszakmát tanultok, akár havi harmincezer forint ösztöndíjat is kaphattok. Az egyes megyékben a 2013/14-es tanévre meghatározott hiányszakmák listáját itt találjátok. Melyek az idei év legkeresettebb szakmái? Erről itt olvashattok.

Ilyen tantárgyak lesznek az iskolában

Kötelező lesz a hit- vagy erkölcstan az első és az ötödik évfolyamos diákoknak szeptembertől. Az iskolák az órakeret tíz százalékáról dönthetnek szabadon, ezt olyan tantárgyakkal is kitölthetik, mint a családi életre nevelés, a jelenismeret vagy a sakk. A szeptembertől kötelező és választható tantárgyakról szóló cikkünket itt olvashatjátok, a kerettantervekben szereplő tárgyak teljes listáját pedig itt találjátok.

Sakkozni is tanulhatnak majd a diákok az iskolában

Ennyibe kerül az alapfokú nyelvvizsga

Már 110 ezer forintból meglehet a B1-es szintű nyelvvizsga. Ha teljesen kezdők vagytok, napi 1-2 óra tanulással 8-12 hónap alatt juthattok el a megfelelő szintre, ha már korábban is tanultátok a nyelvet, ennek a fele is elég lehet. Cikkünket itt olvashatjátok. Változik az egyik legnépszerűbb nyelvvizsga feladatsora: a részleteket itt találjátok, a nagy vizsgaközpontok 2013-as árait pedig itt nézhetitek meg. Nyelvvizsgára készültök, de nincs pénzetek előkészítőre? Itt egy olyan oldalt találtok, ami a különböző nyelvvizsgákra készít fel, ingyen.

Diploma nyelvvizsga nélkül: ennyit kell fizetni

Azok a hallgatók, akik a végzés utáni három évben nyelvvizsga hiánya miatt nem tudják átvenni a diplomájukat, 2016-ig belső intézményi vizsgával válthatják ki azt, ha az intézmény engedélyezi. Több egyetem és főiskola bólintott rá az amnesztiára: a belső vizsga könnyebb, mint a hagyományos nyelvvizsga, de nem mindenhol olcsóbb. Cikkünket ittolvashatjátok.

Így változnak a "röghöz kötés" szabályai

Közös nyilatkozatot írtak alá a hallgatói szerződés módosításáról a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevői, az emberi erőforrások minisztere és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Az állami ösztöndíjas hallgatóknak a végzés utáni húsz éven belül a képzési idejüket kell itthon ledolgozniuk, a módosítást kedden tárgyalja az Országgyűlés. A részleteket itt találjátok. A nemzetbiztonsági szolgálat is megkaphatja a volt hallgatók adatait a "tartozás" behajtásához: erről itt olvashattok. Az Európai Bizottság vizsgálja a módosítást, a részleteket itt találjátok.