Húsz éve oktat hátrányos helyzetű gyerekeket a csepeli Burattino iskola, most mégis veszélybe került a működése a finanszírozás változása miatt. Változhat a hallgatói szerződés is: felére csökkenhet a ledolgozandó idő, igaz, feleannyi idő alatt kell majd teljesíteni. Megnéztük, mennyit keresnek a pályakezdő bölcsészek, és mennyibe kerül egy középfokú nyelvvizsga, ha a nulláról kezditek a tanulást. Ha most érettségiztek, oktatóvideóinkkal, az előző évek feladatsoraival és hasznos app-okkal készülhettek.
Veszélyben a hátrányos helyzetű gyerekeket oktató iskola
Szeptembertől minden állami támogatását elvesztheti a hátrányos helyzetű gyerekeket oktató Burattino Általános és Szakképző Iskola, Gyermekotthon az alapítványi intézmények finanszírozásának új rendszere miatt. Nem ők az egyedüliek: bár a hasonló iskolákban tanuló diákok családja állandó anyagi és lakhatási problémákkal küzd, Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár azt ajánlotta: szedjenek tandíjat. Cikkünket itt olvashatjátok.
Ennyit keresnek a pályakezdő bölcsészek
118-158 ezer – ennyit keresnek a végzett bölcsészek a diplomáspálya-követési rendszer legfrissebb, 2011-es és 2012-es adatai szerint. A pályakezdők átlagosan négy hónap alatt találnak állást, egy részük pedig külföldön próbál elhelyezkedni. A friss diplomások elhelyezkedéséről szóló sorozatunkban a jogi, gazdasági és orvosi pálya után ezen a héten a bölcsészkarokról kikerülők tapasztalait összegeztük. Az intézményekre lebontott adatokat itt nézhetitek meg.
Készülj velünk az érettségire: oktatóvideók, app-ok, feladatsorok
Egy hónap van hátra a 2013-as tavaszi érettségi időszakig. Az eduline és a Diáktanítók Online közös magyar és történelem előkészítőjével minden hétköznap egy-egy fontos témakört ismételhettek át. Ezen a héten Karinthy Frigyes és Berzsenyi Dániel portréja, Örkény egypercesei, a görög-perzsa háborúk, a török terjeszkedés és az ország három részre szakadása, valamint az ókori Róma bukása került sorra. Itt megtaláljátok az eddigi témákhoz vezető linkeket és azt is, milyen videókra számíthattok a következő hetekben.
A matekérettségire az eduline és a matekmindenkinek.hu közös felkészítőjével gyakorolhattok. Az eheti videóban a gráfok és a halmazok témakörét ismételhetitek át, és vektoros, valamint százalékszámítási példákat oldhattok meg. Az összes matekos videót itt nézhetitek meg.
Az előző évek feladatsorait és megoldásait minden tantárgyból átismételhetitek. Legutóbbi cikkünket a 2011-es és 2012-es kémiaérettségi feladatlapjaival és megoldókulcsaival itt találjátok. Ha olyan tantárgy feladatait szeretnétek megnézni, amit még nem dolgoztunk fel, használjátok segédanyag-keresőnket.
Jegyzetelőprogram, periódusos rendszer, irodalmi arcképcsarnok, szókincsfejlesztő - kilenc olyan iPhone-on használható alkalmazást gyűjtöttünk össze, amellyel a buszon vagy sorban állás közben is készülhettek az érettségire. Cikkünket itt olvashatjátok.
Ennyiből már kijön egy középfokú nyelvvizsga
Ha teljesen kezdők vagytok, a középfokú nyelvvizsgáig legalább 400-600 tanórán kell részt vennetek - ez egy intenzív, heti 5X5 órás tanfolyam esetében négy-hat hónapot jelent, de csak abban az esetben, ha otthon is készültök. Ha hetente 2X2 órát tudtok nyelvtanulásra fordítani, körülbelül két év alatt érhetitek el a középfokú szintet. A költség szempontjból sem mindegy, hogy tanfolyamot vagy magántanárt, állami vagy nemzetközi nyelvvizsgát választotok-e. Cikkünket itt olvashatjátok.
Oktatásra fordított pénz: a sereghajtók között vagyunk
Nyolc európai uniós ország csökkentette 2010 óta az oktatásra fordított összeget, köztük van Magyarország is - derül ki az Európai Bizottság tanulmányából. 2011-ben Magyarország több mint öt százalékkal költött kevesebbet az oktatásra, mint 2010-ben, és utóbbi két évben a tanári fizetések sem emelkedtek. Cikkünket itt olvashatjátok.
Változnak a hallgatói szerződés szabályai
Jövő szerdán dönt a kormány a hallgatói szerződések tervezett változásairól. Az eddigi információk szerint a korlátozások megmaradnak, de megszűnik maga a hallgatói szerződés: a hallgatók nyilatkozatot írnának alá. Az eddigi húsz év helyett mindössze tíz-tizenkettő állna a diákok rendelkezésére, hogy ledolgozzák az előírt időt: igaz, ez nem a képzési idő kétszerese, csak egyszerese lenne. A részleteket itt találjátok. Ki kaphat jelenleg felmentést? Erről itt olvashattok.
Hallgatói önkormányzati választások az ELTE bölcsészkarán
Az alapszakos és a felsőfokú szakképzésre járó hallgatók választanak képviselőket maguk közül, a szavazatokat április 29-én és 30-án összesítik. Az ELTE rektora elmondta: nem a diákok listázása és a HÖK működésének felfüggesztése miatt írták ki a választást, mert annak egyébként is itt az ideje, de kétségtelenül jókor jön, hisz "lehetőséget teremt a tisztulásra". Mezey Barna szerint "illetlen" lenne, ha a a jelenlegi érdekképviseleti tisztségviselők is jelöltetnék magukat.