Váratlan reakció az egyetemi zárolásokra: 2003-as közlemény, átírva Felsőoktatás
Eduline

Váratlan reakció az egyetemi zárolásokra: 2003-as közlemény, átírva

A Professzorok Batthyány Köre 2003-as közleményének átírásával reagált az Oktatói Hálózat (OHA) a felsőoktatást...

A Professzorok Batthyány Köre 2003-as közleményének átírásával reagált az Oktatói Hálózat (OHA) a felsőoktatást érintő zárolásokra. A Professzorok Batthyány Körének pécsi csoportja és az Oktatói Hálózat februárban már összekülönbözött a Hallgatói Hálózat akciói miatt.

A Népszabadság számolt be arról, hogy újabb zárolás elé néznek a felsőoktatási intézmények. A felsőoktatási államtitkárság közleménye szerint erre a túlzottdeficit-eljárás miatt volt szükség: a zárolásról egy májusi kormányhatározat szól, és a felsőoktatáson kívül már az összes ágazatban végrehajtották.

A közlemény szerint a döntés végrehajtását "az intézmények gazdálkodási nehézségei" miatt halasztották addig, amíg meg nem történt a 2012-re vonatkozó végleges elszámolás, és beérkeztek más bevételek is. Az államtitkárság szerint így a zárolások nem vezethetnek működési zavarokhoz.

A zárolás az első számítások szerint három-négymilliárdos kiesést jelent az ágazatban: a nagyobb egyetemeket érintő megszorításról itt olvashattok.

2003-as közlemény, új köntösben

"Az Oktatói Hálózat sajnálattal értesült a magyar felsőoktatást sújtó elvonásokról. Az, hogy a magyar gazdaság és különösen a költségvetés jelenlegi nehéz helyzetében - melynek okait ehelyütt nem kívánjuk elemezni - fontos a takarékosság, még érthető. Az azonban, hogy az elvonások elosztásában a rövid távú politikai kockázatkezelésen túlmutató stratégiai megfontolások láthatólag nem játszottak szerepet, már semmiképpen sem fogadható el" - írja az OHA a Professzorok Batthyány Körének tíz évvel ezelőtti közleményét idézve.

"A hosszú reakcióidő miatt a felsőoktatás stabilnak látszik, holott valójában roppant törékeny. Megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a stabil és kiszámítható feltételek. A 3,4  4,5 milliárd forintnak az intézmények működési költségeiből tervezett elvonása megítélésünk szerint nem lehetséges az intézmények működésének súlyos kára nélkül. Ahogyan a Bokros-csomag Széll Kálmán Terv hasonló mértékű elvonását a felsőoktatási intézmények csak elbocsátásokkal tudták teljesíteni, most is aligha lesz más választásuk" - írják.

"Mindez történik akkor, amikor egyre nyilvánvalóbb mindenki számára, hogy a modern gazdaságok legfontosabb erőforrása a magasan képzett munkaerő" - írják.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.