Az egyetemi felvételi után jön a feketeleves: döbbenetes albérletárak várnak az elsőévesekre (is) Felsőoktatás
Eduline

Az egyetemi felvételi után jön a feketeleves: döbbenetes albérletárak várnak az elsőévesekre (is)

Egyre drágábbak a budapesti albérletek, ez pedig rossz hír azoknak az egyetemistáknak, akik nem kapnak kollégiumi helyet, így nyáron albérletkeresésbe kezdenek. Ráadásul éppen a nagy egyetemek környékén, a belvárosban a legmagasabbak az árak.

Az ATV szerint Budapest belvárosában átlagosan 140 ezer forintot kell fizetni havonta, három éve ugyanis folyamatosan drágulnak a bérleti díjak. Egy jó állapotban lévő és megfizethető lakásnál a tulajdonosok sokszor úgy választanak bérlőt, mintha állásinterjút tartanának. Van, aki interjúztatja az albérlőket, van, aki önéletrajzot és motivációs levelet kér.

„Budapesten a belváros számít top lokációnak, itt van a legtöbb kiadó lakás, és itt a legdrágábbak is, 200 ezer forint környéki albérleti árakkal is találkozhatunk. Míg átlagosan Budapesten 140-160 ezer forintos átlagárral tudunk számolni, de ez a külső kerületekben százezer körüli, százezer alatti ár is lehet akár” – magyarázta Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője.

Elemzések szerint a legdrágább környék az ötödik kerület, itt lehet átlagosan 200 ezres bérleti díjjal számolni. Nem sokkal marad le az első, a tizenkettedik, a hatodik és a hetedik kerület sem. Itt nagyjából 160 ezer forintot kérnek egy lakásért havonta.

Itt a feketeleves: több százezer forintba is kerülhet az első egyetemi félév

A felsőoktatás ma már egy komoly befektetés a családnak, amit sajnos egyre kevesebben engedhetnek meg maguknak. Kiszámoltuk, hogy egy budapesti fősikolára felvett vidéki diák tanévkezdése mekkora megterhelést jelent a családi kasszára nézve. Ha önköltséges képzésre vettek fel, akkor nincs mese, már ősszel be kell fizetni a tandíjat.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.