Itt a lista: ilyen ösztöndíjakat kapnak az elsőéves egyetemisták Felsőoktatás
Eduline

Itt a lista: ilyen ösztöndíjakat kapnak az elsőéves egyetemisták

Milyen ösztöndíjakra pályázhatnak a szociális helyzetük miatt rászoruló elsőévesek, és milyen támogatást kaphattok a tanulmányi eredmények alapján? Utánajártunk.

Alaptámogatás

Egyszeri támogatás a rászoruló hallgatóknak. Az egyetem és főiskola első évében igényelhetitek, ha állami ösztöndíjas, nappali tagozatos képzésen tanultok, összege a felsőoktatási szakképzés, alap- és osztatlan képzés esetén a hallgatói normatíva 50 százaléka (59 500 forint), mesterképzés esetén 75 százaléka (89 250 forint).

Alaptámogatást a fogyatékossággal élők vagy egészségi állapotuk miatt rászorultak, hátrányos helyzetűek, halmozottan hátrányos helyzetűek, családfenntartók, nagycsaládosok, félárvák, árvák kaphatnak, illetve azok a hallgatók, akik nagykorúságuk előtt gyámság alatt álltak. Az igénylés határidejét az adott egyetem, főiskola honlapján (általában a hallgatói önkormányzat oldalán) találhatjátok meg.

Rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíj

A nappali tagozatos, állami ösztöndíjas hallgatók, illetve azok pályázatnak rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíjra, akik tanulmányaikat támogatott formában kezdték meg, és a megkezdett félévek száma alapján jogosultak lennének az állami ösztöndíjas képzésre. Szociális ösztöndíjra is az adott intézmény hallgatói önkormányzatánál lehet pályázni.

Rendszeres szociális ösztöndíjat fogyatékossággal élő vagy egészségi állapotuk miatt rászorult, halmozottan hátrányos helyzetű, családfenntartó, nagycsaládos vagy árva hallgatók kaphatnak.

Félévenként pályázhattok, a támogatást pedig havonta utalják: összege nem lehet alacsonyabb a hallgatói normatíva 20 százalékánál (23 800 forint), a hátrányos helyzetű, korábban gyámság alatt álló, illetve félárva diákoké pedig a normatíva 10 százalékánál (11 900 forint). Azt, hogy ki jogosult rendszeres szociális ösztöndíjra, az intézmény térítési és juttatási szabályzatában meghatározottak szerint állapítják meg.

Ha váratlan esemény – baleset vagy állás elvesztése – miatt romlik a hallgató szociális helyzete, akkor pályázhat rendkívüli szociális ösztöndíjra. Ez egyszeri juttatás, a kérelmekről havonta egyszer hoznak döntést.

Bursa Hungarica

Erre a támogatásra alap- vagy mesterszakos hallgatók, egységes, osztatlan képzésben és felsőfokú szakképzésben részt vevő diákok, állami ösztöndíjasok és önköltségesek egyaránt pályázhatnak - esti és levelező tagozatosok azonban nem. Olyanok is jelentkezhetnek, akik a következő tanévben szeretnék megkezdeni felsőfokú tanulmányaikat: ők csak azután kapják meg a támogatást, hogy bekerültek.

A támogatás egy részét a hallgató lakhelye szerinti települési vagy megyei önkormányzat, a másik felét az egyetem vagy főiskola biztosítja. A támogatás maximum három évig jár, összege havonta 5-10 ezer forint. A pályázatot, amelyre hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló diákok pályázhatnak, minden évben ősszel írják ki. A részleteket itt találjátok.

Út a felsőoktatásba

Erre a támogatásra hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, illetve utógondozásban részesülő hallgatók pályázhatnak, kiemelt cél a roma hallgatók felsőoktatási esélyegyenlőségének javítása, tanulmányaik megkezdésének támogatása. Havi 20 ezer forintos ösztöndíjat vagy önköltség-támogatást kaphattok, a pályázatot várhatóan augusztus elején írja az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő.

Azok pályázhatnak, akik a 2014/2015-es tanévben állami ösztöndíjas vagy önköltséges formában, alap-, mester- vagy osztatlan szakon kezdik meg egyetemi, főiskolai tanulmányaikat, azonos szintű végzettséggel nem rendelkeznek, és azonos szintű oktatásban sem vesznek részt.

A tavaszi szemeszterben akkor kaphatjátok meg a támogatást, ha az első félévben legalább a mintatanterv 50 százalékának megfelelő kreditet teljesítettétek.

Klebelsberg Képzési Ösztöndíj

A Klebelsberg Képzési Ösztöndíjra osztatlan tanárszakos hallgatók pályázhatnak. A támogatás összege havi 25-75 ezer forint között mozog. Ez az összeg az első két félévre jár, utána a kreditindex alapján határozzák meg a juttatást. A pályázatot várhatóan szeptemberben írják ki: az ösztöndíjról itt olvashattok.

Tanulmányi ösztöndíj

Tanulmányi ösztöndíjat az előző szemeszterben nyújtott teljesítményetek (számít a kreditek száma és az osztályzat is) alapján kaphattok, a második félévtől - feltéve, ha nappali tagozaton, állami ösztöndíjas formában tanultok. Maximum az állami ösztöndíjas hallgatók ötven százaléka kaphat ilyen támogatást, havi összege nem lehet kevesebb a hallgatói normatíva öt százalékánál (ez 5950 forint). Az ösztöndíj öt hónapra szól, a szeptemberi, illetve februári összeget az októberivel, illetve márciusival együtt utalják.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.