Hat dolog, amit biztosan nem tudtál a Corvinusról Felsőoktatás
Eduline

Hat dolog, amit biztosan nem tudtál a Corvinusról

Az ország egyik legjobb egyeteme, az elmúlt években nem kímélték a politikusok, a legtöbb szakra csak csillagászati pontszámmal lehet bejutni - ezt alighanem mindenki tudja a Corvinusról. De tudjátok, hogy alagutak vezettek a főépületből a Dunához? Vagy hogy miért érintették meg a hallgatók a Marx-szobrot a vizsgák előtt?

Ez az egyetem ötödik neve

Önálló egyetemként 1948 óta működik, akkor Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem néven indították el a tanévet. 1953-tól a Marx Károly nevet kapta meg, 1990-től Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem a hivatalos név.

Az Államigazgatási Főiskola 2000-es integrációja után Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemként működött tovább, a Budapesti Corvinus Egyetem nevet 2004-ben kapta meg.

Sín a pincében

A Corvinus főépülete az egykori Fővámpalota, amely alatt komoly pincerendszer húzódik, ezt annak idején raktárként használták. Négy, zsilippel elzárható alagúton lehetett kijutni a pincerendszerből a Duna partjára, sőt az épületbe vasúti vágányok is vezettek. Ha unjátok az előadást, ne ezen az útvonalon próbáljatok menekülni, az alagutak nyílásait 1941-ben befalazták.

Majdnem lebontották

Az egyetem mai főépülete komoly sérüléseket szerzett a második világháborúban - ezért aztán voltak olyan vélemények, hogy nem lehet újjáépíteni. Aztán mégis nekifogtak 1946-ban, két évvel később pedig az is eldőlt, hogy nem vámházként működik majd tovább, hanem az éppen akkor önállósodó közgazdaságtudományi egyetem épülete lesz majd.

Nézzetek fel az épületre...

Összesen 22 szobor néz majd vissza. A dunai oldalra például vasutat, gőzhajózást, festészetet és szobrászatot szimbolizáló szobrok kerültek.

Aztán jött Dimitrov

A Fővám tér 1949 és 1991 között a Dimitrov tér nevet viselte - nem kell csodálkozni, ha a nagyszülők még mindig így emlegetik, sőt pár évvel ezelőtt még Hoffmann Rózsa akkori oktatási államtitkár is így említette a teret. Georgi Dimitrov egyébként Bulgária miniszterelnöke, sokáig a Kommunista Internacionálé vezetője volt.

Marx szerencsét hoz

Azok, akik mostanában kezdték meg tanulmányaikat a Corvinuson, már nem találják a legendás Marx-szobrot az aulában - az egyetemi babona szerint a szobor érintése vizsga előtt szerencsét hoz, nem véletlen, hogy végzősök ezrei fényképezkedtek le a szoborral a diplomaosztón. Marx évekig tartó huzavona után az aulából az egyetemi múzeumba került, és - ahogy Lánczi András rektor egy tavaszi interjúban kijelentette - ott is marad.


Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.