Mennyibe kerül a diploma? Kipróbáltuk a diákhiteles kalkulátort Felsőoktatás
Eduline

Mennyibe kerül a diploma? Kipróbáltuk a diákhiteles kalkulátort

Mennyibe kerül a diploma megszerzése, ha olyan szakra felvételiztek, amelyen központi - magas - ponthatárt húznak 2014-ben? Kipróbáltuk a Diákhitel Központ kalkulátorát.

A "pénzügyi tájolóban" először meg kell adnotok azt a szakot, amelyen tanulni fogtok, illetve a képzési formát is - mi a tizenhat népszerű szak közé tartozó alkalmazott közgazdaságtan alapképzést választottuk. Azoknak, akik ilyen képzést választanak, el kell érniük a központi ponthatárt, különben nem szerezhetnek állami ösztöndíjat - a tavalyi pontszámok alapján nem nehéz kitalálni, hogy ezt a határt csak a diákok töredéke fogja elérni. A részleteket itt olvashatjátok.

Budapesti továbbtanulás esetén

1. A képzés adatai

Fiktív végzős középiskolásunk Veszprémben lakik. Először a Budapesti Corvinus Egyetem képzésével számoltunk:

2. Bevételek

A bevételek résznél megadtuk a szülői támogatás mértékét. Tanulmányi és szociális támogatást az önköltséges hallgatók nem kaphatnak: ezeket a mezőket nem is engedi kitölteni a rendszer. Köztársasági ösztöndíjra az alapképzésen tanulók két lezárt félév után pályázhatnak. Milyen támogatást kaphattok egyetemistaként, főiskolásként? A teljes listát itt találjátok, a tanulmányi ösztöndíj kiszámításának rejtelmeiről pedig itt olvashattok részletesen.

A munkavállalással keresett összeget a rendszer számolta ki a Diákhitel Központ 2012-es kutatása alapján - természetesen ezt az értéket is módosíthatjátok. A Corvinuson induló alkalmazott közgazdaságtan alapszak önköltsége félévente 245 ezer forint - ezt az összeget a példánkban szereplő diák a kizárólag önköltségre fordítható diákhitel 2-ből fedezi.

Fontos: az önköltség/költségtérítés, illetve a diákhitel 2 összegét leszámítva a rendszer havi összegekkel számol, egy félév pedig - a felsőoktatási tanévnek megfelelően - öt hónapot jelent.

3. Kiadások

A kiadásokra szánt összegeket is a Diákhitel kutatása alapján számolja ki a rendszer, ezeket azonban átírhatjátok. A kollégium mezőre kattintva láthatjátok azt az egyetemi kollégiumot, ahol nagy valószínűséggel helyet kaptok, illetve a havi térítési díjat is. Az önköltség összegét a felvi.hu, a rezsiköltséget a Központi Statisztikai Hivatal, az utazási díjakat pedig a helyi tömegközlekedésért felelős szerv, illetve a MÁV adatai alapján számolja ki a rendszer. A példánkban szereplő diák biciklivel közlekedik, így budapesti bérletre nincs szüksége.

4. Eredmény

Az eredmény szerint, ha a példánkban szereplő diák Budapesten tanul, a megadott bevételek mellett félévente további 92 280 forintra lesz szüksége - ez havonta 18 456 forintot jelent, amelyet például a szabad felhasználású diákhitel 1-ből vagy munkavállalásból fedezhet. Fontos: ez az összeg nem tartalmazza az élelmiszerek, a tankönyvek árát és az egyéb kiadásokat (például azt, ha nem kaptok kollégiumi helyet, így kénytelenek vagytok albérletet fizetni). Az eredményt el is menthetitek (ugyanarról a gépről tudjátok elérni), a különböző számításokat pedig össze is hasonlíthatjátok. A diákhitelről itt találjátok a legfontosabb tudnivalókat, legfrissebb cikkeinket pedig itt olvashatjátok.

Helyi továbbtanulás esetén

Ha a diák a veszprémi Pannon Egyetem alkalmazott közgazdaságtan szakán tanul tovább, és a szüleivel lakik, félévente mindössze 25 480 forintot kell előteremtenie, mivel megspórolja a kollégium és a havi egy vonatút árát. Fontos: ha más egyetemre is ki szeretnétek számolni a költségeket és bevételeket, ne felejtsétek el - az adott szak önköltsége alapján - módosítani a diákhitel 2 összegét.

1. A képzés adatai

2. Bevételek

3. Kiadások

4. Eredmény

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.