A kormány továbbra is bizonytalanságban tartja a felsőoktatást, most éppen az agrárképzést akarják „erőből” átalakítani - írja két szakszervezet. A kormányzati tervek szerint az új, központi agrártudományi egyetemhez csatolnák a keszthelyi, a kaposvári, a kecskeméti, a nyíregyházi és a gyöngyösi karokat.
„Most éppen az agrároktatás szerkezetének átalakítását akarják erőből megoldani, a szakma véleményét nem teljes körűen ismerve, többek között a munkavállalói érdekképviseletek véleményeit ki sem kérték. A nagy múltú, jó nevű intézmények elcsatolása jelenlegi egyetemüktől és az agrároktatás felforgatása nem oldja meg a jelenleg fennálló problémákat” - írja közleményében az Agrároktatási és Kutatási Dolgozók Szakszervezete és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány szeretne létrehozni egy új agrártudományi egyetemet. Ennek központja Budapesten lenne, és ehhez csatolnák a keszthelyi, a kaposvári, a kecskeméti, a nyíregyházi és a gyöngyösi agrárkarokat. Ehhez az amúgy jól működő, veszprémi központú Pannon Egyetemről leválasztanák a keszthelyi Georgikon Kart, ami miatt Veszprém is nagy bajba kerülhet.
A két szervezet a párhuzamosságok megszüntetésével egyetért, ha megfelelően előkészítik. „Attól nem emelkedik az elvégzett oktatói és a kutatói munka színvonala, hogy néhány évenként átszervezik az agrároktatást. Mint ahogy attól sem várható pozitív eredmény, hogy az egyetemi autonómiát kívánják tovább szűkíteni” - írják, úgy fogalmaznak, „éppen elég iránymutatást kapnak az egyetemek a kancellárokon keresztül a kormánytól”.
Hozzáteszik: az agrárképzés az egyik legrégebbi, több száz éves hagyományokkal rendelkező képzési forma. A keszthelyi Georgikon elvesztené önállóságát, mert a kormány tervei szerint elcsatolják a Pannon Egyetemtől, és a budapesti Szent István Egyetem Kertészeti és Élelmiszeripari karához tartozna.
Csakúgy, mint a gyöngyösi, a kecskeméti, a nyíregyházi és a kaposvári agrárképzés. A megmaradó intézményeknek pedig kötelezően stratégiai együttműködést kell létrehozni. „Kivéve a hódmezővásárhelyit, hiszen ott Lázár János személyesen ígérte meg a fejlesztéseket” - írják.
Újabb változtatásra készül a kormány: központosítják az agrárképzéseket?
A kormány önálló agrártudományi egyetemet hoz létre az ágazat versenyképességének javítása érdekében - számolt be pénteken a Magyar Idők a készülő előterjesztés szakmai anyaga alapján. A dokumentum szerint a különböző központokban párhuzamos kutatások és tervezések folynak, és problémát jelent az is, hogy az ágazat szereplői csak kismértékben működnek együtt.