Vádat emeltek az Oxford és a Cambridge versenyét megzavaró férfi ellen Felsőoktatás
MTI

Vádat emeltek az Oxford és a Cambridge versenyét megzavaró férfi ellen

Vádat emeltek vasárnap a brit hatóságok az előző napi Oxford-Cambridge evezősversenyt teljes káoszba döntő ausztrál...

Oxford

Oxford. Botrányba fulladt a verseny

Vádat emeltek vasárnap a brit hatóságok az előző napi Oxford-Cambridge evezősversenyt teljes káoszba döntő ausztrál férfi ellen, aki "elitellenes tiltakozásnak" minősítette az egyik legpatinásabb brit sportesemény megzavarását, és a nyári londoni olimpiai játékok idejére is hasonló akciókat helyezett kilátásba.

A két ősi angol egyetemi város amatőr diákversenyzői évente egyszer szállnak vízre a Temze nyugat-londoni, kanyargós szakaszán, hogy a 4 mérföld és 374 yard, vagyis 6,779 kilométer hosszan kijelölt pályán összemérjék erejüket és evezőstudásukat.

Az idei versenyt azonban példátlan módon megzavarta a 35 éves ausztrál Trenton Oldfield, aki a futam közepe táján beúszott az egymás közvetlen közelében haladó két hajó elé. Vasárnapi szakértői vélemények szerint Oldfield életét csak az oxfordi csapat kormányosának, Zoe de Toledónak az ébersége mentette meg, ő vette ugyanis észre a nagy tempóban haladó hajók közé beúszó ausztrált, és azonnal megálljt parancsolt a legénységnek. A Scotland Yard egyik illetékese a The Sunday Telegraphnak kijelentette, hogy a hatalmas erővel mozgó evezőlapátok "akár le is fejezhették volna" Oldfieldet.

A versenybíróság azonnal leállította a versenyt. Ilyesmire az összecsapások 1829-ig visszanyúló történetében csak egyszer volt példa, 2001-ben, amikor a két hajó evezőinek összeakadása miatt kellett félbeszakítani a futamot, de szándékosan a hajók elé beúszó tiltakozó még egyetlen alkalommal sem zavarta meg az eseményt.

A kelet-londoni Whitechapel városrészben élő Oldfield ellen vasárnap a közrend megzavarása címén emeltek vádat; április 23-án kell megjelennie az illetékes magisztrátusi bíróság előtt.

Oldfieldről vasárnapra kiderült, hogy magasan képzett szociológus szakember, a brit Királyi Művészeti Társaság tagja, aki az egyik legnevesebb brit közgazdaság- és politikatudományi egyetemen, a London School of Economicson szerzett diplomát. A rendőrség kiderítette azt is, hogy szombati akciója előtt programadó felhívást tett közzé az interneten, "Az elitizmus zsarnoksághoz vezet" címmel.

Ebben közölte, hogy készülő akciója "tiltakozás, a polgári engedetlenség megnyilvánulása, az elutasítás és az ellenállás egy módszere".
Közleményében Oldfield világossá tette azt is, hogy az evezősversenyt "annak elitista jellege" miatt akarja megzavarni, és célja az, hogy a két hajó ne jusson el a célvonalig.

Saját blogján a Londonban élő ausztrál szociológus arra szólítja fel a vele rokonszenvezőket, hogy hasonló akciókkal zavarják meg a júliusban kezdődő londoni olimpiai játékokat is, és a londoni taxisofőröket arra biztatja, hogy utasaikat szándékosan a lehetséges leglassabb és legdrágább útvonalakon szállítsák, mivel véleménye szerint a taxi igénybevétele is "elitista magatartás".

A fél óra elteltével újraindított idei evezősversenyt végül Cambridge nyerte meg, drámai körülmények között: az oxfordi legénység egyik evezője indulás után összeakadt az egyik cambridge-i evezővel és eltört, így Oxford hét emberrel volt kénytelen végigevezni a távot. Az oxfordi csapat egyik tagja ráadásul a finis után a kimerültségtől összeesett és kórházba kellett szállítani, de állapota stabil.

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.