Újabb egyetemi tanárokra küldte rá a rendőröket a török kormány Felsőoktatás
Eduline

Újabb egyetemi tanárokra küldte rá a rendőröket a török kormány

Tízezrek kerültek eddig börtönbe és százezernél is többen veszítették el állásukat a török puccskísérlet óta.

Recep Tayyip Erdogan török elnök.

Július 15-én a török hadsereg vezérkarához tartozó kör, akik legfőképp a légierő irányítására voltak befolyással, puccsot kezdeményeztek Recep Tayyip Erdogan török elnökkel szemben. Az ottani értelmiség autokratának tartja az elnököt, többen üdvözölnének egy demokratikusabb államberendezkedést. A puccs azonban sikertelen volt: hiába foglalt el a hadsereg kulcsfontosságú pontokat Isztambulban és az ország nagyobb városaiban az épp repülővel utazó Erdogant nem tudták elfogni, aki biztos helyen szállt le és megszervezte az ellencsapást.

Mivel több olvasó nem biztos, hogy átlátja, némi magyarázatot adunk arra, hogy miért is foglalkozunk ennyit a törökországi puccskísérlet utóéletével:

Azóta folyamatosan zajlanak a megtorló intézkedések. Erdogan és kabinetje egy bizonyos Fethullah Gülen, az amerikai száműzetésben élő befolyásos hitszónok támogatóit vádolták a puccs megszervezésével. Az nem vita kérdése, hogy Erdogan legnagyobb kritikusáról, ellenfeléről van szó, azonban elmulasztottak bemutatni olyan bizonyítékokat, amelyek minden kétséget alátámasztanák Gülen szerepét.

Gülen személye azonban alkalmas lett arra, hogy minden ellenzéki csoportosulást felszámolhasson a kormány, csupán a gülenistákkal való kapcsolatot kell valahogy felvázolni. Erdogan ellenzéke a műveltebb rétegekből kerül ki, a legvehemensebb tiltakozók az egyetemisták köréből kerültek ki, az egyetemi élet és az oktatás szereplői között is inkább Erdogan-ellenes a hangulat. A puccs tehát lehetőséget adott arra, hogy a megtorlás során felszámolják ezt az ellenzéki kört is - a valóban lázadó katonaság egy részével egyetemben.

Az eddigi adatok szerint több tízezer embert börtönöztek be a hadsereg, a média, a gazdasági élet és az oktatás köreiből, valamint százezernél is többen veszítették el állásukat. Erdoganék iskolákat is bezárattak, ahol az azt működtető alapítvány akár csak áttételesen is kötődött Gülenhez, az elbocsátott tanárok ezrei miatt a tanév is veszélybe került, a pályán maradt tanárok rendkívül túlterheltek lettek a hozzájuk irányított gyerekek miatt.

Leszámolt a kormány a tanárokkal, milliónyi török diák maradhat oktatás nélkül

Az egy hét múlva kezdődő török tanév előtt 40 ezer tanárt függesztett fel Törökország. Törökországban a köz-, illetve a magánoktatásban annak gyanújával függesztették fel a tanárokat, hogy valamilyen szinten terrorszervezeteket támogatnak - legalábbis ez a kormány álláspontja a sikertelen puccskísérlet után.

A Reuters értesülései szerint újabb 87, az Isztambuli Egyetemhez köthető személy ellen adtak ki letartóztatási parancsot az állítólagos gülenista kapcsolatuk miatt, köztök akadémikusok és neves egyetemi tanárok. Novemberben egy másik egyetemről 12 embert vitt el a rendőrség.

Egy magyar iskolát is bezáratna a török tisztogatás

A török elnök az ellen kezdeményezett sikertelen puccs után politikai ellenfeleinek minden hálózatát fel szeretné számolni, akkor is, ha ez túlnyúlik a határokon. Egy budapesti török alapítványi iskola lehet az áldozat. Recep Tayyip Erdogan török elnök hazájában felfüggesztette az összes egyetemi dékánt, bezáratott közel ezer alapítványi iskolát, tanárok is felfüggesztés alá kerültek, valamint számos egyetemi hallgatót bebörtönöztek.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.