Tovább gyűrűzik a botrány a marosvásárhelyi orvosi egyetemen Felsőoktatás
MTI

Tovább gyűrűzik a botrány a marosvásárhelyi orvosi egyetemen

Király András romániai oktatási államtitkár kételkedik abban, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti...

Király András romániai oktatási államtitkár kételkedik abban, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) döntéshozó szerve, a szenátus a kormány esetleges szankciónak hatására beleegyezne önálló magyar intézetek létrehozásába.

Az erdélyi Krónikának nyilatkozó, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által delegált államtitkár Markó Béla miniszterelnök-helyettesnek arra a pénteki megnyilatkozására reagált, amely szerint a román kormány még megvárja az egyetem szenátusának következő ülését, és ha akkor sem tesznek eleget a magyar intézetek létrehozására vonatkozó minisztériumi felszólításnak, akkor a B tervet alkalmazzák. Ez egyrészt szankciók alkalmazását jelenti, másrészt megpróbálják kormányhatározattal létrehozni az intézeteket.

Markó az Erdélyi Magyar Televízió műsorában emlékeztetett: a MOGYE román többségű szenátusa hónapok óta ellenzi a magyar intézetek létrehozását, amelyet a tavaly hatályba lépett román oktatási törvény ír elő. A miniszterelnök-helyettes szerint fontos ugyan az egyetemi autonómia (amelyre az intézmény szenátusa hivatkozik), de Markó szerint elfogadhatatlan, hogy az egyetem vezetősége nem tartja tiszteletben az alkotmány és a törvény által garantált magyar oktatási jogokat.

Király András ugyanakkor a Krónika érdeklődésére úgy fogalmazott: jelenlegi felállásában a szenátus aligha vállalja fel a törvényességet. Király szerint a minisztérium ellenlépései sem hozhatnak eredményt egyik napról a másikra.

"A finanszírozás megvonását nem tartom a legjobb ötletnek, mert az mindenkit, magyarokat, románokat egyaránt érint, nem csak az egyetem vezetőit" - idézi a lap Királyt, aki szerint a mandátuma vége felé közeledő rektor felfüggesztése sem ideális megoldás, hiszen hosszas procedúráról van szó. Marad a kormányhatározat alternatívája, amely elrendelheti a MOGYE átszervezését, de ezt sem lehet zökkenőmentesen megoldani – véli az államtitkár.

Nagy Örs, az egyetem helyettes rektora a lapnak már korábban is úgy vélekedett: az anyanyelvű orvos- és gyógyszerészképzés ügyének megoldása meghaladja a marosvásárhelyi magyar tanerők lehetőségeit, a kérdést csak a politikusok oldhatja meg.

Ezzel szemben a román pártok Maros megyei vezetői elítélően nyilatkoztak a politikusok beavatkozásáról. A szociáldemokrata Florin Buicu és a liberális Ovidiu Butuc az egyetemi autonómia tiszteletben tartását kérte a bukaresti politikusoktól, míg Silviu Morariu, a Konzervatív Párt vezetője egyenesen a különálló - román és magyar - kórházak alapításának "veszélyét" látja a magyar karok esetleges létrehozásában.

A Krónika emlékeztet: Daniel Funeriu oktatásügyi miniszter is jelezte a MOGYE szenátusának, hogy a multikulturalitás megtagadása törvénybe ütköző. A tárcavezető két ízben is arra utasította az egyetem vezetőségét, hogy chartája megfogalmazásában tartsa tiszteletben a 2011/1-es tanügyi törvény előírásait. A román többségű szenátus azonban mindeddig hajthatatlannak bizonyult, az egyetemi autonómia megsértéseként értékelve a miniszter leveleit.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.