Tömegverekedések kísérik a tandíjellenes tüntetéseket Johannesburgban - videó Felsőoktatás
eduline/mti

Tömegverekedések kísérik a tandíjellenes tüntetéseket Johannesburgban - videó

A hallgatók a magas tandíjak ellen tüntettek volna békésen, de az egyetemeken tilos tömegtüntetéseket tartani. A kiérkező rendőrökkel azóta sorozatosak az összecsapások.

A johannesburgi Wits (Witwatersrand) Egyetemen kirobbant zavargások azzal kezdődtek, hogy néhány száz diák felvonult az egyetemi kampuszon, miközben a fekete lakosságot egykor elnyomó apartheid-rendszer elleni tiltakozások idején népszerűvé vált, jellegzetes afrikai táncot járták. A sokáig nyugodt tiltakozások egy hete újultak ki egy év után, de keddi nap fordulópontnak tűnik.

A helyszínre kiérkező rendőrökkel hamar konfliktus alakult ki, néhány hallgató hiába próbálta meg virágcsokrok átadásával oldani a feszültséget. Többen kövekkel kezdték dobálni a rendőröket, felborították egyik autójukat, mire a rendőrök válaszul riasztógránátokat, gumilövedékeket és könnygázt vetettek be ellenük.

Több diák, valamint egy rendőr is könnyebben megsérült, legalább két tiltakozót előállítottak.

A magas tandíjak elleni diáktüntetések tavaly kezdődtek, majd alábbhagytak, miután a kormány befagyasztotta a tandíjakat, és egy bizottságot állított fel, hogy felmérje az oktatásfinanszírozási rendszer helyzetét. A dél-afrikai egyetemek ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a tandíjbefagyasztás ellehetetlenítheti az oktatást. A tüntetések szeptember közepén újrakezdődtek, miután a testület bejelentette, hogy a tandíjak még emelkedni fognak, amíg jövőre el nem érik a nyolcszázalékos növekedést. Az áldatlan állapotok miatt oktatási intézményeket kellett bezárni, a Wits Egyetemen is elmaradtak az előadások.

A magas tandíjak sokszor megfizethetetlenek a szegényebb családokból származó fekete diákok számára. A diáklázongások rávilágítanak arra, hogy több mint két évtizeddel a feketéket elnyomó apartheid rendszer bukása után a diákok körében még mindig nagy a csalódottság, és a fiatalok továbbtanulási esélyei nem egyenlők.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.