A hallgatók a magas tandíjak ellen tüntettek volna békésen, de az egyetemeken tilos tömegtüntetéseket tartani. A kiérkező rendőrökkel azóta sorozatosak az összecsapások.
A johannesburgi Wits (Witwatersrand) Egyetemen kirobbant zavargások azzal kezdődtek, hogy néhány száz diák felvonult az egyetemi kampuszon, miközben a fekete lakosságot egykor elnyomó apartheid-rendszer elleni tiltakozások idején népszerűvé vált, jellegzetes afrikai táncot járták. A sokáig nyugodt tiltakozások egy hete újultak ki egy év után, de keddi nap fordulópontnak tűnik.
Students and workers are protesting #UCTshutdown #fees2017 pic.twitter.com/rTzosrH1bD
— Ashraf Hendricks (@AshrafRSA) October 4, 2016
A helyszínre kiérkező rendőrökkel hamar konfliktus alakult ki, néhány hallgató hiába próbálta meg virágcsokrok átadásával oldani a feszültséget. Többen kövekkel kezdték dobálni a rendőröket, felborították egyik autójukat, mire a rendőrök válaszul riasztógránátokat, gumilövedékeket és könnygázt vetettek be ellenük.
Protesting students present cops with cherry blossoms. Peace they shout #wits #shutdown #fees2017 pic.twitter.com/Blo4UsnTM4
— Vauldi Carelse (@vauldicarelse) October 4, 2016
Current situation at wits. #Fees2017 @WitsVuvuzela pic.twitter.com/5HuZkaMdT0
— Kile Oberholzer (@oberholzerkile) October 4, 2016
JUST IN: Police have opened fire using rubber bullets at #Wits #Fees2017 protest outside the Great Hall >> https://t.co/roiNvjNbuF pic.twitter.com/xJcGTFxJ65
— eNCA (@eNCA) October 4, 2016
Több diák, valamint egy rendőr is könnyebben megsérült, legalább két tiltakozót előállítottak.
A magas tandíjak elleni diáktüntetések tavaly kezdődtek, majd alábbhagytak, miután a kormány befagyasztotta a tandíjakat, és egy bizottságot állított fel, hogy felmérje az oktatásfinanszírozási rendszer helyzetét. A dél-afrikai egyetemek ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a tandíjbefagyasztás ellehetetlenítheti az oktatást. A tüntetések szeptember közepén újrakezdődtek, miután a testület bejelentette, hogy a tandíjak még emelkedni fognak, amíg jövőre el nem érik a nyolcszázalékos növekedést. Az áldatlan állapotok miatt oktatási intézményeket kellett bezárni, a Wits Egyetemen is elmaradtak az előadások.
A magas tandíjak sokszor megfizethetetlenek a szegényebb családokból származó fekete diákok számára. A diáklázongások rávilágítanak arra, hogy több mint két évtizeddel a feketéket elnyomó apartheid rendszer bukása után a diákok körében még mindig nagy a csalódottság, és a fiatalok továbbtanulási esélyei nem egyenlők.