Nyolc szó, amit nem értenénk Hoffmann Rózsa és az egyetemfoglalók nélkül Felsőoktatás
Szabó Fruzsina

Nyolc szó, amit nem értenénk Hoffmann Rózsa és az egyetemfoglalók nélkül

Jó néhány fogalommal gazdagabbak lettünk, mióta megkezdődött a 2012/2013-as tanév - tavaly ilyenkor még fogalmunk sem volt arról, hogy mi az a tücsökszak vagy a lelkiismereti KRESZ, és gőzünk sem volt, ki az Pista. Kis fogalomhatározó.

Előre leszögezzük: a lista bővíthető. Megtaláltátok a tanév legnagyobb oktatási nyelvújítóját? Írjátok meg itt, kommentben! Íme, a mi listánk:

Tücsökszak: Parragh László, a felsőoktatás átszabásába is bevont Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének újítása. Parragh szerint a tücsökszak az, ahova "ha bejutok, bármi lehet belőlem". Gyorsan példát is hozott, kiváltva ezzel az ország andragógushallgatóinak haragját, majd hozzátette: "engem senki nem fog meggyőzni, hogy az andragógia a legfontosabb szak".

Hangyaszak és orchideaszak: a Parragh-féle nyelvújításba Klinghammer István felsőoktatási államtitkár is beszállt, mi több, új fogalmakat alkotott. Szerinte a tücsökszak az, amelyet egyetemek indítanak, de nem egy tudománnyal foglalkoznak, a hallgatók maximum szakmát szereznek. "Van tücsökszak, hangyaszak és orchideaszak: ez utóbbi értékes és ritka, kis létszámú képzés. Ilyen például a geofizikus vagy a meteorológus, de az egyiptológia vagy a keleti nyelvek is, mivel az itt tanulók egyfajta hidat képeznek más kultúrák felé" - mondta, hozzátéve: "miközben a hangyaszakokon a diák reggeltől estig el van foglalva a labormunkával és a szemináriumokkal, a tücsökszakokon ez nem jellemző".

Lelkiismereti KRESZ: Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár legújabb nyelvi leleménye, a - kormánypárti oktatáspolitikusok között is vitát kiváltó - Magyar Pedagógus Kar etikai kódexének szinonimája. Az államtitkár szerint a tanárok és tanítók etikai kódexe "nem fenyegető eszköz, hanem olyan, mint a lelkiismereti KRESZ, be kell tartani, különben kár vagy baj származik a helytelen cselekdetekből".

Értékteremtő képzések: vagyis a természettudományi és a műszaki szakok, legalábbis a felsőoktatási államtitkár szerint. Egy júniusi interjúban Klinghammer István azt mondta, hogy "megbillent az arány" a képzések között, mivel az "értékteremtő" természettudományi és műszaki képzések szerepe visszaszorult. Hozzátette: a "humántudományok, a kultúra nagyon fontos, de nem értéket teremtenek, hanem az embereket gyönyörködtetik, boldogságot adnak". Pár nappal - és több tucat mémmel - később a minisztérium pontosított: "Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár Népszabadságnak adott interjújából néhány sajtóorgánum kiragadott egy mondatot a szövegkörnyezetből, és annak más értelmezést adott. Az interjúban Klinghammer István arra utalt, hogy vannak GDP-t termelő tudományágak és vannak az embereknek boldogságot és örömet okozó tudományok. Ez egyébként az interjú helyes értelmezése".

A CEU frissen doktorált történészei üzennek Klinghammer Istvánnak

Egyetemfoglalás: valóban nem akkora nyelvi lelemény, mint a fentiek, de az is tény, hogy korábban legfeljebb a horvát hallgatók akcióit illettük ezzel a szóval. Egészen januárig. Utcai demonstrációval kezdődött és egy korrekt megállapodással ért véget a másfél hónapig tartó egyetemfoglalás az ELTE bölcsészkarán. 

Télirózsás forradalom: hogy pontosan melyik is volt a "télirózsás diákforradalom" a sok decemberi tüntetés közül, azt fejből már mi sem tudjuk, úgyhogy kikerestük: a dátum december 19., ekkor dobáltak rózsákat a keretszámvágás miatt nem épp a legjobb kedvükben lévő diákok a Margit hídról a Dunába, és erről a tüntetésről állítottak elő három hallgatót a rendőrök.

Pistának jó lesz: aligha kell elmagyaráznunk, mit is jelent ez. Az ATV februárban írt arról, hogy világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján készített listákat a gólyákról az ELTE Bölcsészettudományi Karának hallgatói önkormányzata. A listán szereplő jelzők valóságos mémáradatot indítottak el, a legnagyobb "sikert" azonban a "Pistának jó lesz" megjegyzés aratta. Pista egyébként Szávay István, az ELTE BTK HÖK akkori elnöke, jelenlegi jobbikos képviselő.

Azatizenhatszak: írjuk mi, ti pedig pontosan tudjátok, milyen szakokról beszélünk. Ez az a tizenhat képzés, amelyen a keretszámok eltörléséről szóló kormánydöntés ellenére sem lettek volna állami ösztöndíjas helyek, aztán a HÖOK és Balog Zoltán miniszter megállapodott, hogy mégis lesznek. Persze csak azoknak, akik elérik a központilag, előre meghatározott ponthatárt.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.