A Semmelweis Egyetem, az egri Eszterházy Károly Főiskola és a Károli Gáspár Református Egyetem áll az „olimpiai...
A Semmelweis Egyetem, az egri Eszterházy Károly Főiskola és a Károli Gáspár Református Egyetem áll az „olimpiai rangsor” élén, ennek a három felsőoktatási intézménynek a hallgatói szerezték eddig a legtöbb érmet a londoni olimpián.
A TF az élen
Nem meglepő, hogy a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának hallgatói a legsikeresebbek a 2012-es olimpián, hét jelenlegi és volt TF-es sportoló összesen nyolc érmet szerzett. A magyar csapat első érmese, Csernoviczki Éva cselgáncsozó testnevelő-edző (ahogy egyik olvasónk felhívta rá a figyelmünket, Csernoviczki a Zsigmond Király Főiskolán tanul, a Semmelweis Egyetem honlapja szerint azonban SE-hallgató), a szintén cselgáncsban ezüstérmet szerző Ungvári Miklós szakedző szakon tanul.
Kulifai Tamás, az ezüstérmes kajaknégyes egyik tagja szintén rekreáció alapképzésen tanul, míg Dombi Rudolf, az 1000 méteren aranyérmes kajakpáros tagja testnevelő-edző szakos. Fazekas Krisztina és Kovács Katalin – akik Szabó Gabriellával és Kozák Danutával szereztek aranyérmet 500 méteren – sportmenedzser szakon szereztek diplomát, Kammerer Zoltán szintén az SE-n tanult.
A meglepetés: az egri főiskola
Az egri Eszterházy Károly Főiskola hallgatói három érmet szereztek: Berki Krisztián tornász aranyérmes, Lőrincz Tamás birkózó ezüstérmes, Módos Péter birkózó pedig bronzérmes.
A harmadik helyen – kis trükkel - a Károli Gáspár Református Egyetem áll két olimpiai bajnokkal: Szabó Gabriella, a győztes kajaknégyes tagja a Károli jogi karán tanul, Szilágyi Áron vívót pedig idén vették fel az egyetem pszichológia szakára, legalábbis a Wikipedia szerint. Szilágyi egyébként 2010 szeptembere óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem nemzetközi tanulmányok képzésére jár.
BME, Debrecen, Pázmány, BKF
Olimpiai érmes úszókkal büszkélkedhet a Debreceni Egyetem, a BME és a BKF is: Risztov Éva a Debreceni Egyetemen igazgatásszervezést, Gyurta Dániel a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán gazdálkodást tanul, Cseh László pedig a BME mérnök-informatikus hallgatója. A kajakos Kozák Danuta a Budapesti Corvinus Egyetem kertészmérnöki szakát választotta, míg Janics Natasa a Szegedi Tudományegyetemen végzett.
A sportolók fele „mellékállásban” egyetemista
A Magyar Egyetemi-Főiskola Sportszövetség összesítése szerint a londoni olimpián induló magyar sportolók több mint fele egyetemista, főiskolás vagy friss diplomás.
Összesen huszonkét felsőoktatási intézményben szurkolnak a jelenlegi és volt hallgatóknak, a legtöbb sportoló a Semmelweis Egyetemen tanul vagy tanult (19 fő), a második, harmadik helyen és negyedik helyen a Szegedi Tudományegyetem (6 fő), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (4 fő) és a Budapesti Corvinus Egyetem (4 fő) áll.
Korábban a nemzetközi felsőoktatási bajnokságon, az Universiadén nyert Berki Krisztán, Cseh László, Deák Nagy Marcell atléta, Nagy Péter súlyemelő, Mohamed Aida vívó és Szívós Márton vízilabdázó is.