A diplomaszerzés után várható biztos munka és biztos megélhetés miatt érdemes választaniuk a felvételizőknek a január...
A diplomaszerzés után várható biztos munka és biztos megélhetés miatt érdemes választaniuk a felvételizőknek a január 1-jén létrejött Nemzeti Közszolgálati Egyetemet (NKE) az intézmény rektora szerint. Patyi András elmondta: 2012 szeptemberétől új tantárgyak, a 2013-14-es tanévtől pedig új szakok indítását tervezik.
Az NKE három intézmény - a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Kara - jogutódjaként jött létre január 1-jén, alapító ünnepségét pedig - amelyen Orbán Viktor miniszterelnök is felszólalt - szerdán tartották az Országházban, ahol Kövér László házelnök átadta az egyetem alapító nyilatkozatát, Patyi András pedig átvett három jelképet: a rektori jogart, láncot és díszpecsétet.
Az öt évre, 2016 végéig kinevezett rektor kifejtette: az új felsőoktatási intézmény első napjai szervezési munkával - például a központi tanulmányi rendszer működőképessé tételével - teltek, a cél ugyanis az, hogy az éppen a vizsgaidőszakban lévő hallgatók szinte semmit ne vegyenek észre az átalakulásból, csupán azt, hogy a jogelőd intézményekben kezdett őszi félévüket már a közszolgálati egyetem hallgatójaként zárják.
Patyi András elmondta, az NKE vezetésének központját a volt Zrínyi egyetem épületében alakították ki, a karok pedig egyelőre ugyanott működnek, ahol a jogelődök: a hadtudományi és honvédtisztképző kar a Hungária körúton - ahol az NKE vezetése is -, a rendészettudományi kar a XII. kerületi Farkasvölgyi úton, az államigazgatási képzés pedig továbbra is a XI. kerületi Ménesi úton zajlik.
A közszolgálati egyetem karainak összeköltöztetését Fürjes Balázs kormánybiztos készíti elő, ennek ütemezése pedig még nem ismert. "Érdeklődéssel várjuk a kormánybiztos és a kabinet döntését" - fogalmazott.
A 2012-es felsőoktatási felvételi keretszámokkal kapcsolatban a rektor azt mondta: az 1017-es szám - ennyi elsőéves közszolgálati egyetemi hallgató tanulmányát támogatja teljes összegben az alapképzésen az állam - a megrendelői igényeket tükrözi, ennyi szakember kiképzését várja el tőlük a kabinet, de ez a szám összhangban van az egyetem által a fenntartóknak tett javaslattal is.
Megjegyezte, nagyságrendileg jelenleg is ennyi elsőéves hallgató tanul az NKE-n. Rámutatott ugyanakkor, hogy a közszolgálati egyetemet nem a hallgatói normatíva alapján finanszírozza az állam, vagyis alapvetően nem az állami ösztöndíjas hallgatók számától függ, ugyanis az egyetem finanszírozása önálló cím a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium költségvetési fejezetében, másrészt a honvédelmi és a belügyi tárca is támogatja a saját büdzséjéből.
Hozzátette azt is, hogy míg a Rendőrtiszti Főiskola és a nemzetvédelmi egyetem esetében eddig is viszonylag pontosan meg volt tervezve a felvehető és kiképzendő hallgatók száma, addig a civil közigazgatási képzésben nem. Mostantól azonban utóbbinak is lesz egy "beiskolázási" létszáma.
Az oktatói létszámra rátérve Patyi András közölte: az egyetemről szóló törvény szerint a fennálló jogviszonyok folyamatosak, azt viszont nem mondja ki a jogszabály, hogy ne lehetne szervezeti változtatást végrehajtani. Jelenleg, a tanév közepén azonban ez nem fog megtörténni, a tervek szerint a szervezeti racionalizálást a nyári szünetben léptetik majd hatályba. Hangsúlyozta ugyanakkor, "nem az a cél vezet, hogy létszámot építsünk le; alapvetően mindenkire számítunk".
A képzési rend módosulásairól szólva kifejtette: az első, kisebb változások 2012 szeptemberében várhatók, amikor új tantárgyakat vezetnek be - több esetben új tartalommal -, és egyes szakoknál megjelenik a közös tananyag is. Teljesen új szakok 2013. szeptemberben indulnak majd - jelentette ki.
A most felvételiző középiskolásoknak Patyi András azt üzente, az egyik leginkább vonzó jellemzője az új közszolgálati egyetemnek, hogy az ott oktatott szakokon szerzett végzettség birtokában a fiatalok jó eséllyel pályáznak arra, hogy lesz állásuk, "olyan, amely az állam szolgálatát jelenti". Emellett az NKE-n szerzett diploma biztos megélhetést, biztos és érdekes munkát garantál - emelte ki.
A Zrínyi egyetem megbízott rektora, Padányi József az NKE egyik rektorhelyettese lett, ahogyan a Corvinus közigazgatás-tudományi karát vezető Imre Miklós is, a Rendőrtiszti Főiskolát vezető Sárkány István tábornok pedig a rendészettudományi kar dékánja lett. Az NKE-nek a három kar mellett három intézete van: a nemzetbiztonsági, a katasztrófavédelmi és a nemzetközi intézet.