Hungarikum lehet az iskolaszövetkezeti rendszer Felsőoktatás
MTI

Hungarikum lehet az iskolaszövetkezeti rendszer

Az iskolaszövetkezeti rendszer hungarikummá minősítését kezdeményezi a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) és az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége (ISZOSZ).

A közlemény szerint a DiákÉSZ és az ISZOSZ az 1983 óta működő, több mint 30 éves múltú iskolaszövetkezeti szektort képviselik, amelyben közel 100 iskolaszövetkezet évi mintegy 130 ezer középiskolai diáknak és felsőoktatási hallgatónak biztosít legális munkalehetőséget szervezett formában, munkajogi garanciákkal. 

Az iskolaszövetkezetek végzett tagjai körében a munkanélküliségi ráta jóval alacsonyabb, 15,5 százalék szemben az országos átlaggal, ami 28 százalék. A végzett fiatalok 14 százaléka ott dolgozik, ahol iskolaszövetkezeti tagként a tanulmányai mellett munkát vállalt - írták. Tájékoztatásuk szerint Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Ékes József parlamenti képviselő mentorálásával már elkezdődött a hungarikummá minősítés folyamata.

A közlemény idézi Fiák Istvánt, a DiákÉSZ elnökét, aki elmondta: kidolgoztak a végzett, ám elhelyezkedni nem tudó diákok számára egy speciális szövetkezeti tagi jogviszonyra épülő gyakornokprogramot, hogy "inaséveiket" 25 éves koruk eléréséig a jogilag szabályozott és a piac által használt iskolaszövetkezetek keretében munkával tölthessék.

Ez a pályakezdők első szakmai munkatapasztalatának megszerzését tenné lehetővé, amelynek jogi és közteherviselési modelljét (havi 10 százalék nyugdíj-, és napi 222 forint egészségbiztosítási járulék) a foglalkoztatási szövetkezetek tagi munkavégzési jogintézményének alapulvételével dolgozták ki. Így az iskolaszövetkezeti szektor további több 10 ezer új álláshelyet tudna biztosítani a piacról - mondta.