Ilyen megállapodást akar aláírni Balog Zoltánnal a Hallgatói Hálózat Felsőoktatás
Eduline

Ilyen megállapodást akar aláírni Balog Zoltánnal a Hallgatói Hálózat

Nyolcpontos megállapodástervezetet dolgozott ki a Hallgatói Hálózat, a diákszervezet péntek délután juttatja el a...

Nyolcpontos megállapodástervezetet dolgozott ki a Hallgatói Hálózat, a diákszervezet péntek délután juttatja el a dokumentumot a decemberben létrehozott Országos Felsőoktatási Egyeztetési Fórumnak, amelynek tagja többek között a Magyar Rektori Konferencia, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, az Oktatói és a Hallgatói Hálózat,  valamint a két tanári szakszervezet. A HaHa tervei szerint a megállapodástervezetet - amennyiben a többi szakmai szervezet is rábólint - az Emberi Erőforrások Minisztériumának is elküldik.

A megállapodástervezet szövege

1. Felek kinyilvánítják, hogy jelen megállapodás a hallgatók december 10-én elfogadott 6 pontos követelése és január 7-én kiadott ultimátuma alapján született. A megállapodás aláírásával a felek a 6 pontot és az ultimátum követeléseit teljesítettnek tekintik. Az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (a továbbiakban OFEF) tagjai vállalják, hogy amíg a kormány betartja jelen megállapodás pontjait, a 6 ponttal kapcsolatos demonstrációt nem kezdeményeznek és nem is támogatnak.

2. A miniszter vállalja, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvényben lévő hallgatói ösztöndíjszerződést szabályozó 28/A részt (48/A § - 48/S §) eltörli, és a megkötött hallgatói ösztöndíjszerződéseket visszamenőleges hatállyal érvénytelenné nyilvánítja.

3. A miniszter vállalja, hogy megszünteti a szakok, képzési területek között felvételi eljárásbeli megkülönböztetést, és a 2013-as felvételi eljárásban ideiglenesen minden alapképzési szakon egységesen 240 pontos minimumponthatárt állapít meg.

4. A miniszter garanciát vállal arra, hogy a felsőoktatási intézmények állami támogatása a következő tanévben nem lehet kevesebb a 2011-es szintnél (189 282,5 millió forint, ami az azóta bekövetkezett 9,6 százalékos inflációval számolva ma 207 453,6 millió forint), és biztosítania kell a kapacitásszámig bejutó hallgatók ingyenes képzését.

5. A miniszter vállalja, hogy lemond a kancellári intézmény bevezetésének szándékáról. Az OFEF vállalja, hogy a felsőoktatási intézmények gazdasági helyzetének átláthatóbbá tételében együttműködik a minisztériummal, ebben a kérdésben minden olyan bizonyítottan hatékony eszközt támogatni fog, amely nem sérti az egyetemek autonómiáját.

6. A miniszter vállalja, hogy a felsőoktatás átfogó reformjáról tárgyaló Felsőoktatási Kerekasztalhoz való csatlakozást az OFEF minden tagjának lehetővé teszi. Vállalja tovább, hogy a meghívott gazdasági szereplők hatáskörét a felsőoktatás és a munakerőpiac közötti átjárhatósághoz szükséges ösztöndíjrendszerek és egyéb együttműködési progrtamok kidolgozására korlátozza, és nem enged számukra beleszólást a felsőoktatás átalakításának egyéb kérdéseibe. Az OFEF vállalja, hogy szakmai javaslataiba folyamatosan beépíti a hallgatók különböző fórumainak véleményét, a felsőoktatás átalakításának közös eredményeit pedig követíti a hallgatók felé.

7. A miniszter vállalja, hogy a felsőoktatás átalakításának minden intézkedése során figyelembe veszi a méltányoságg és a társadalmi igazságosság szempontjait. Az OFEF vállalja, hogy az érintettekkel folyamatosan egyeztetve a hátrányos helyzetű fiatalok tanulmányainak segítségére javaslatot dolgoz ki.

8. Az OFEF egyetért a miniszter és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája elnöke megállapodásának 2. pontjával, hogy a felsőoktatásra fordított források bővüljenek. A miniszter ezzel kapcsolatban garanciát vállal arra, hogy 2014-től kezdődően a felsőoktaásra fordított költségvetési összeg nem lehet kevesebb az éves bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékánál.