Néhány napja hozta nyilvánosságra a Times Higher Education (THE) brit szaklap a legfrissebb, 2013-as felsőoktatási világrangsort. Íme, az öt legjobb intézmény.
1. California Institute of Technology
A Times Higher Education (THE) legfrissebb, 2012/2013-as rangsorának első helyezettje két éve ezüstérmesként már megszorongatta a Harvardot, tavaly pedig a lista élére ugrott. A CalTechként ismert magánegyetem a kaliforniai Pasadenában található, nem messze Los Angelestől. A teljes rangsorról és a magyar egyetemek eredményeiről itt olvashattok.
A természet- és műszaki tudományok területén szerzett magának hírnevet, és bár kétezer hallgatójával nem tartozik a nagyobb intézmények közé, számos jelentős tudóst és Nobel-díjast tudhat volt hallgatói között.
2. University of Oxford
Az Oxford a legrégebbi, angol nyelvterületen alapított egyetem. Lassan, de biztosan menetel előre a THE-rangsorban: két éve még a hatodik volt, tavaly a negyedik, idén pedig a második, megelőzve számos neves amerikai intézményt.
Felmérések szerint az oxfordi hallgatók jóval többet foglalkoznak a tanulmányaikkal, mint más diákok, az előadásokon és szemináriumokon kívül személyes konzultációkon is részt vesznek.
2. Stanford University
A Stanford tavaly szintén holtversenyben végzett a második helyen, csak akkor a Harvarddal ért el azonos eredményt. A 2010/11-es rangsorban még a negyedik volt. A San Franciscótól nem messze fekvő magánintézményt 1891-ben egy vasúti iparmágnás alapította elhunyt fia emlékére, így lett az egyetem teljes neve Leland Stanford Junior University.
Eddig közel ötven Nobel-díjas tudós került ki az egykori hallgatók és oktatók közül, nemcsak a tudományos munkáról, hanem kiemelkedő sportéletéről is híres az intézmény.
4. Harvard University
Ha meg kellene nevezni a THE lista legnagyobb veszteseit, a Harvard közöttük lenne. Tavaly nagy meglepetést okozott, hogy a dobogó legtetejéről a második helyre csúszott vissza, idén pedig már csak a negyedik a rangsorban.
A Massachusetts államban található magánintézmény az USA legrégibb egyeteme (1636-ban alapították). Összesen 21 ezer hallgatója van, a világ leggazdagabb egyetemeként tartják számon.
5. Massachusetts Institute of Technology
A bostoni MIT az elmúlt évek listái alapján ingadozó teljesítményt nyújt: két éve a harmadik helyen végzett, tavaly a hetedikre csúszott vissza, idén pedig az ötödik lett.
Hallgatóinak jelentős része posztgraduális képzésben vesz részt, az intézménynek eddig 76 Nobel-díjasa van. Jelentős kutatási eredményeket ért el a tudomány és technika, valamint a filozófia, a nyelvészet és a közgazdaságtan területén. Hogy mi alapján állítják össze a THE-rangsort, arról itt olvashattok bővebben.