Míg a középiskolásoknál átlagosan 15 ezer forint a havi keret, az egyetemi, főiskolai hallgatók 45 ezer forintból...
Míg a középiskolásoknál átlagosan 15 ezer forint a havi keret, az egyetemi, főiskolai hallgatók 45 ezer forintból gazdálkodnak - derül ki a BellResearch által az Erste Bank számára készített, 15-26 éves korosztály bankolási szokásait vizsgáló felmérésből.
Közülük 1,3 millió főnek van bankkapcsolata. A 26 éven aluliak a készpénzt preferálják, a banki termékek közül pedig elsősorban a bankkártyájukat, bankszámlájukat használják. A készpénzhasználatot preferáló diákok közel felének - 49 százalékának - a szülői vagy rokoni támogatás jelenti az elsődleges pénzforrást, saját keresete az érintettek harmadának van. Az egyetemisták és főiskolások ötöde húszezer forintnál kevesebből él, minden második hallgató pedig 20-40 ezer forintból gazdálkodik havonta a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának felmérése szerint. A részleteket itt olvashatjátok.
Az életkor és végzettség emelkedésével párhuzamosan jelentősen növekszik a bankoló diákok aránya: a középiskolások alig több mint felének, 56 százalékának van bankkapcsolata, a felsőoktatásban tanulóknál azonban közel 100 százalékos az arány. Az úgynevezett Y/Z generáció tagjai a bankválasztásnál a költségek mellett a családtagok, elsősorban az anyák ajánlása, a bankautomaták száma, a bankfiók közelsége, a bank hírneve, valamint a szolgáltatások minősége alapján döntenek.
A kutatásból az is kiderül, hogy bár bankszámlát és bankkártyát több mint négyötödük használ, de a bankkártyájukat napi rendszerességgel vagy hetente többször használók aránya 25 százalék alatti. A többi banki szolgáltatás kevésbé népszerű a körükben: a 26 éven aluliak negyedének van megtakarítása, 7 százalékuk rendelkezik folyószámlahitellel, míg az egyéb pénzügyi termékek elterjedtsége ennél alacsonyabb.
Bár a diákok többsége, 55 százaléka hűséges mostani bankjához, 22 százalékuk már túl van legalább egy bankváltáson. A bankváltás indokaként 40 százalék azt hozta fel, hogy feleslegessé vált a szolgáltatás, 25 százalékuk a díjak miatt váltott, 23 százalékuk pedig kedvezőbb ajánlata miatt lépett kapcsolatba új pénzintézettel. A már banki ügyfélnek számító diákok ötöde bizonytalan abban, hogy melyik bankot választaná, a bankkapcsolattal nem rendelkezőknél pedig 35 százalékos ez az arány. A bankkapcsolattal nem rendelkező fiatalok tizede egyik bankhoz sem szeretne tartozni.