A kormánytól vár milliárdos segítséget a Szent István Egyetem és Békéscsaba Felsőoktatás
eduline/mti

A kormánytól vár milliárdos segítséget a Szent István Egyetem és Békéscsaba

3,6 milliárd forinttal tartozik a békéscsabai campus egy bedőlt PPP-beruházás miatt.

Bár 2 milliárd forintról állapodtak meg a felek 2006-ban a békéscsabai campus fejlesztése kapcsán, az eltelt tíz évben fizetett törtlesztés ellenére még 3,6 millárdot kell törtleszteni a megrogyott hallgatói létszám miatt szenvedő campus után - tudta meg korábban az Eduline.

Békéscsaba önkormányzata és a Szent István Egyetem hétfőn közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy tárgyalnak a kormánnyal a vedőlt PPP- beruházás kiváltásáról, mint ahogy azt a kormány tavaly év végén több intézmény esetében meglépte. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, az önkormányzatnak, valamint a békéscsabai campus fenntartójának, a SZIE-nek a képviselői múlt pénteken a Parlamentben egyeztettek arról, hogyan újítsák meg és tegyék hosszú távon fenntarthatóvá a békéscsabai képzési struktúrát. A megegyezés értelmében június 30-ig kell elkészítenie a városnak és az egyetemnek a tervet a felsőoktatás új irányairól, amivel növelhető a hallgatói létszám is.

A meglévő gazdasági-pénzügyi profil mellett műszaki, gépészmérnöki és informatikai alapképzésben gondolkodnak, utóbbihoz szerinte idővel a mérnök-informatikai képzést is "át lehetne kötni" - mondta Kiss Tibor (Fidesz-KDNP) alpolgármester. A Békéscsabai Szakképzési Centrum és az egyik helyi gépészeti-számítástechnikai szakgimnázium infrastruktúráját is igénybe véve ezek a képzési formák nagyobb fejlesztések nélkül is elindíthatók lennének - mondta.

A campuson még tíz évig évi 300 millió forintos ppp-teher van, amelynek a kiváltását a kormány megvizsgálja. Ha ez megtörténik, 300-400 hallgatóval is gazdaságosan fenntartható a campus - húzta alá Árpási Zoltán, a SZIE oktatási dékánhelyettese. Mivel Békéscsabának a miniszterelnökkel kötött Modern városok programjában benne van, hogy a felsőoktatás további fejlesztése a békési megyeszékhelyen stratégiai cél, a dékánhelyettes szerint e kormányzati támogatás révén a campus "növekvő pályára állhat". Biztató jelek között sorlta, hogy az utóbbi évben, a mesterszakok elindítása révén némileg emelkedett a hallgatók száma - jegyezte meg. A SZIE békéscsabai gazdasági campusára 2011-ben 1150 hallgató járt, idén nem éri el a 400-at ez a szám.

Bár a jelenlegi egyeztetéseken abban egyeztek meg, hogy a SZIE marad a campus fenntartója, folytatják a tárgyalásokat az Óbudai Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel is - mondta Kiss Tibor.

Békéscsaba lehet az egyetlen megyeszékhely, ahol nem lesz felsőoktatás

Hónapok óta aggodva beszélnek a békési megyeszékhely oktatói a Szent István Egyetemhez tartozó vidéki intézmény jövőjéről. A városvezetés lépne, új fenntartót keresnek, mert a SZIE meg szeretne válni a békéscsabai intézménytől. Tavaly novemberben jutott el az Eduline szerkesztőségéhez az első információmorzsa, miszerint veszélyben van a főleg gazdasági és pénzügyi képzéseket nyújtó békéscsabai felsőoktatás jövője.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.