A hét hírei: a keresztféléves ponthatároktól a diplomamentő programig Felsőoktatás
Eduline

A hét hírei: a keresztféléves ponthatároktól a diplomamentő programig

Kihirdették a keresztféléves felvételi ponthatárait, szülők, tanárok és diák tüntettek a Hoffmann-féle közoktatás ellen, "diplomamentő" programot indított a kormány - ezek voltak a hét hírei.

Megvannak a keresztféléves ponthatárok

Nyilvánosságra hozták a 2014-es keresztféléves felvételi ponthatárait: volt olyan képzés, ahova csak az kerülhetett be, aki a maximális száz pontból legalább kilencvenet gyűjtött. A legnépszerűbb szakok listája az idén sem változott.

Vezetés és szervezés, gépészmérnöki, vállalkozásfejlesztés - ezeket a mesterképzéseket jelölte meg a legtöbb hallgató a 2014-es keresztféléves felvételin. Összesen 5731-en jelentkeztek az egyetemek és főiskolák által meghirdetett, februárban induló szakokra - a ponthatárokról itt olvashattok.

Szülők, diákok és tanárok tüntettek

Körülbelül négy-ötszázan tüntettek Budapesten a "hoffmanni közoktatás" és a kormány felsőoktatás-politikája ellen szombat délután - a demonstráció a Szabadság téren kezdődött, a résztvevők onnan vonultak át a Szent István térre, majd az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épületéhez.

A demonstrációhoz csatlakozó szervezetek - többek között a Középiskolai Hálózat, a Hallgatói Hálózat, a Hívatlanul csoport, a Hálózat a Tanszabadságért, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Demokratikus Nevelésért és Tanulásért Egyesület, a Történelemtanárok Egylete, valamint a Közszolgálati Szakszervezetek Demonstrációs és Sztrájkbizottsága - valódi és nyilvános szakmai konzultációt, előre kidolgozott, megalapozott reformokat, a forráskivonások megállítását, szabad tankönyvpiacot, szólás- és véleményszabadságon alapuló közoktatást, a közalkalmazottaknak és közszolgálati dolgozóknak 20 százalékos béremelést követeltek. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

"Diplomamentő" programot indít a kormány

Márciustól ingyenes nyelvtanfolyamokra jelentkezhetnek azok a "majdnemdiplomások", akik a nyelvvizsga hiánya miatt nem vehették át felsőfokú oklevelüket. A kormány tervei szerint körülbelül tízezren veheti majd igénybe a támogatást - 240 órás nyelvtanfolyamon vehettek részt ingyen, és a tankönyvekért sem kell fizetnetek. További részleteket itt találtok.

A száz legjobb vidéki gimnázium és szakközépiskola

A zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, a veszprémi Lovassy László Gimnázium, a Nyugat-magyarországi Egyetem Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium, valamint a győri Révai Miklós Gimnázium és Kollégium vezeti a vidéki középiskolák HVG-rangsorát.

A HVG rangsor - Középiskola 2014 listáit több szempont - a 2012-es érettségi, a 10. évfolyamosok kompetenciamérése, a 2012-es felvételi eredményei, valamint a tanulmányi versenyeken elért helyezések - alapján állították össze. A teljes cikket itt olvashatjátok el.