Ha ilyen ütemben mondanak le a papírról a legnagyobb világcégek, akkor a jövőben a szakmai gyakorlat többet érhet a diplománál. Már nem csak a startupok állnak elő a formabontó ötlettel.
Már nem csak startupoknál, nagy techcégeknél és pénzügyi vállalatoknál döntenek úgy, hogy egyáltalán nem nézik, milyen papírja van annak, aki jelentkezik egy állásra. Nemrég a világszerte ismert Penguin könyvkiadó jelentette be, ezentúl nem követelmény az egyetemi a felvételnél.
A cég azzal indokolta a döntést, hogy szeretnének egy sokkal színesebb, nyitottabb csapatot. Neil Morrison, a kiadó személyi ügyi vezetője szerint ráadásul semmi kimutatható összefüggés nincs a végzettség és a jövőbeni karrier közt. Így hát bárki, aki jelentkezik, csakis a képességeire és a szakértelmére kell támaszkodjon.
Tavaly a világ egyik legjelentősebb könyvvizsgáló cége, a PricewaterhouseCoopers is a Punguinéhoz hasonló bejelentést tett. A cég akkor nagyon hasonlóan indokolta a döntést, szerintük ugyanis sok tehetséges szakember van, aki társadalmi háttere miatt nem tudott diplomát szerezni, de nem akar róluk csak ezért lemondani a vállalat.
Kapcsolódó cikkek |
Állások, ahol diploma nélkül is sokat kereshettek Magyarok is felkerültek a Forbes legújabb listájára |
Ha elolvassátok a Google munkaerőfelvételről szóló oldalát, abban nem is szerepel a diploma (degree) kifejezés, de az Apple már 2012-ben is alig alkalmazott master végzettségűeket, bár utóbbi vállalatnál azért még az alapfokú diploma számított.
De akkor mégis mi alapján válogatnak, mi kell ahhoz, hogy bekerülhess a hasonló cégekhez? Hasonló esetben minden cég a meglévő, valós tudást nézi, na meg a személyiséget. A Google erre alkotott is egy kifejezést kisség fájdalmas szójátékkal: Googleyness, ami a jelölt látásmódjára utal.
Valószínűleg mégis a legkönnyebben a jelölt mögött lévő tapasztalat alapján tudnak ezután könnyen dönteni a diplomát nem néző multik HR-esei. A Business Insider például pár éve megvizsgálta az Apple dolgozóit, és azt találta, hogy alig dolgoznak a cégnél kezdők, az 5-20 éves tapasztalattal rendelkezők vannak túlnyomó többségben.
Ha marad a tendencia, és minél több cég dönt hasonlóképp, felértékelődhet a tanulmányok alatt szerzett szakmai tapasztalat, így a gyakorlati idő akár többet is érhet idővel a diplománál.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |