2013. február. 10. 02:39 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 09. 17:46 Felsőoktatás

A Fidesz szerint "fair megállapodás" a hallgatói szerződés

A felsőoktatást finanszírozó adófizetők és a hallgatók közötti fair megállapodásnak tartja a Fidesz a hallgatói...

A felsőoktatást finanszírozó adófizetők és a hallgatók közötti fair megállapodásnak tartja a Fidesz a hallgatói szerződést - közölte Pósán László, a parlament oktatási bizottságának kormánypárti alelnöke az MTI-vel.

A Fidesz-KDNP az Országgyűlésnek pénteken benyújtott alaptörvény-módosításában tett javaslatot arra, hogy az alkotmány rögzítse a hallgatói szerződés lehetőségét. Pósán László szerint a hallgatói szerződés garancia arra, hogy "a magyar emberek kemény munkájából képzett magyar fiatalok" tanulmányaik után egy bizonyos ideig tudásukat a magyar társadalom javára fordítsák. Miután az Alkotmánybíróság tavaly júliusban kimondta, hogy mindezt nem elég rendeletben szabályozni, hanem törvényi szinten szükséges, az alkotmánymódosítás ennek megfelelően ezt az elvet rögzíti - írta közleményében a kormánypárti politikus.

Több nyugat-európai országban is van példa hasonló szabályozásra, "s ott ezt minden politikai párt teljesen normális alapelvnek, a közpénzekkel történő felelős gazdálkodás természetes velejárójának tartja" - tette hozzá, megjegyezve, hogy egyedül a magyar baloldal törekszik ezúttal is csak politikai haszonszerzésre.

Pósán László úgy vélekedett, hogy a magyar adófizető családok semmibe vétele és értelmetlen luxus lenne, "hogy a nálunk jóval gazdagabb országok számára képezzünk orvosokat, ápolókat, mérnököket".

Akár 200 ezer forint is elmehet egy négynapos fesztiválon Campus life Rodler Lili

Akár 200 ezer forint is elmehet egy négynapos fesztiválon

Átlagosan 70-80 ezer forintot költenek a diákok egy nyári fesztiválon, de szállással együtt a költségek akár a 200 ezer forintot is elérhetik. Nem reprezentatív felmérésünkben több mint harmincan meséltek arról, hova készül idén bulizni, mennyit szán rá, mi alapján választja ki a kedvenc nyári fesztiválját.