Folyamatosan felértékelődik az állatorvosi tevékenység, ezért magas színvonalú, komplex elméleti és gyakorlati oktatásra van szükség, olyan világszínvonalú képzésre, mint amilyent a budapesti Állatorvostudományi Egyetem nyújt - mutatott rá Nagy István államtitkár pénteken az Állatorvostudományi Egyetem doktorrá avató és diplomaosztó ünnepségén.
A XXI. században az állatorvosoknak nemcsak a gyógyításban és az egészségmegőrzésben, hanem az élő természeti környezet megőrzésében, az élelmiszer-biztonság megteremtésében is tevékeny részt kell vállalniuk - mondta a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Emellett helyt kell állniuk a nagyüzemekben csakúgy, mint a családi gazdaságokban és a kisállatok állatgyógyászati feladatainak ellátásában.
Különösen fontosnak tartja az élelmiszer-biztonság garantálását, ami társadalmi elvárás is szerinte. A járványok megelőzése és leküzdése szintén alapvető állategészségügyi és gazdasági érdek, egyes állatbetegségek a járványvédelmi intézkedések ellenére is jelentős gondokat okozhatnak, mint például most a madárinfluenza - mondta az államtitkár.
Rámutatott arra is, hogy a magyar mezőgazdaság versenyképességének egyik fontos záloga a korszerű tudás, azaz a kutatás-fejlesztés eredményeinek minél szélesebb körű alkalmazása és az innováció térhódítása. Napjainkban egy ország sikere jelentős mértékben attól függ, hogyan képes reagálni a világban jelentkező stratégiai problémákra.
Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora azt mondta az ünnepségen, hogy 76 magyar és 73 angol nyelvű állatorvos hallgatónak adták át a diplomát. Az Európában egyedülálló módon három nyelven, magyarul, angolul, és németül oktató Állatorvostudományi Egyetem a magyar felsőoktatás egyik legrégebbi (~230 éves) hazai és nemzetközi viszonylatban is meghatározó intézménye - közölte a rektor, aki hozzátette, hogy az ott zajló munkát idén elismerték az egyetemnek adományozott Magyar Örökség Díjjal.
Egyúttal az Állatorvostudományi Egyetemen folyó kemény és eredményes tevékenységet ismerték el azzal is, hogy az intézmény Európában a 97 állatorvosképző intézmény közül hetedikként elnyerte a teljes akkreditációt. A magyar kormány is honorálta a magas színvonalú oktató, kutató és tudományos munkát, amikor 2015-ben törvényileg tette lehetővé, hogy tavaly év közepétől ismét önálló intézményként működjön az Állatorvostudományi Egyetem - mondta a rektor.