A Financial Times, a Times Higher Education vagy a QS friss egyetemi rangsorában egyelőre nincsen magyar gazdasági egyetem a világ top100-as felsőoktatási intézménye között, de ez nem azt jelenti, hogy nincsen Budapesten olyan üzleti képzés, amely a világ legjobbjai között szerepelne.
„Hármas korona, angolul triple crown - ezt a jelzőt csak azok az üzleti iskolák kaphatják meg, amelyeknek a képzéseit a világ három legrangosabb felsőoktatási szervezete akkreditálta. Az egyesült államokbeli AACSB, a brit AMBA és az európai EQUIS többek között a képzések színvonalát, felépítését, a kutatási eredményeket, a karrierindításhoz nyújtott segítséget, a hallgatók eredményességét, a nemzetköziséget vizsgálja. Mindhárom szervezet azt nézi, hogy az üzleti iskolák milyen szakmai minőséget képviselnek és mennyire tudják felkészíteni a hallgatóikat arra a szakmai életre, amely az egyetem után várja majd őket”- mondta Dr. Deli-Gray Zsuzsa, az ESSCA (École Supérieure des Sciences Commerciales d'Angers) budapesti kampuszának igazgatója.
Az 1909 óta működő francia egyetem egyike azoknak az intézményeknek, amelyik mindhárom akkreditációt megkapta. Bár Magyarországon még kevésbé, de Nyugat-Európában egy iskola kiválasztásánál fontos szerepet tölt be, hogy az adott felsőoktatási intézménynek milyen akkreditációi vannak. Ott ez egyfajta minőségbiztosítás, hogy a hallgató mennyire magas színvonalú képzést kap.
Emellett persze azt is érdemes megjegyezni, hogy az ESSCA a Le Parisien 2024-es rangsorában az első helyet szerezte meg. Az egyetem Masters In Management képzése a Financial Times 2024-es rangsorában a 80. helyen végzett, a Times Higher Education 2024-es listáján pedig az ESSCA a francia üzleti iskolák között a negyedik helyen áll.
Egy külföldi félév kötelező
Az ESSCA-nak 1993 óta Budapesten is van kampusza, ahová a Bachelor in International Management alapképzésükre és a Master in Management mesterképzésükre várják a diákok jelentkezését. Az alapképzés 3 éves, amelyből egy félévet kötelezően külföldön kell a diáknak töltenie, de arra is van lehetősége, hogy ezt a külföldi félévet szakmai gyakorlat keretében teljesítse. Sőt a „3 év, 3 ország” lehetőséggel a magyarországi kezdés után akár minden évet más nemzetközi kampuszon is tölthetnek.
„Nálunk a külföldi félév feltétele a diplomának. Jelenleg 279 partneregyeteme van az iskolának, a világ 56 országában, és az, hogy a hallgató hova megy, az érdeklődési körétől, a nyelvismeretétől és a szakmai terveitől függ. Arra is van lehetőség, hogy az alapképzést három különböző országban végezzék el a diákjaink” – emelte ki Deli-Gray Zsuzsa, majd hozzátette, hogy ebben a döntésben is sokat segít a diákoknak a saját szakmai tutoruk.
Az ESSCA-n ugyanis minden hallgatónak saját, felnőtt tutora van, akivel minden tanulmányi ügyet, szakmai projektet, külföldi félévet át lehet beszélni.
Amennyiben egy diákunknak tanulási nehézségei adódnak egy adott tárgy esetén, akkor segítünk neki abban is, hogy azt a tantárgyat máshogyan, eredményesebben tudja megtanulni. A cél az, hogy a diák számára a tanulás minden esetben sikerélmény legyen.
- tette hozzá a kampuszigazgató.
A budapesti intézményben a kurzusokat angol nyelven tartják, amihez egy erős középfokú angol már jó kiindulási alap lehet. Deli-Gray Zsuzsa azt is kiemelte, hogy elég nagy óraszámban biztosítanak Business English kurzust, így a diákokat viszonylag rövid időn belül közös nyelvi szintre tudják hozni.
A hallgatókat az órákon arra biztatják, hogy legyenek interaktívak és az adott témában mondják el a véleményüket.
„Amellett, hogy a diákjaink elsajátítják a tantárgyak elméleti ismereteit, változatos gyakorlati projektekben is részt vesznek. Vállalati felsővezetők is részt vesznek az oktatásban illetve vállalatlátogatásokat, szakmai gyakorlatokat és feladatokat kínálnak a hallgatóinknak”- fejtette ki az igazgató.
A diák személyisége is fontos
Az ESSCA budapesti képzéseire már lehet jelentkezni, de a felvételi folyamat eltér az itthon megszokottól, ugyanis a tanulmányi eredmények mellett a diákok személyiségére, hozzáállására és céljaira is kíváncsiak.
Az online jelentkezés során kérdésekre kell válaszolnia a jelentkezőknek, amelyeknek az a fő célja, hogy jobban megismerjék őket. Ezután következik egy szóbeli motivációs beszélgetés.
A beszélgetés során nézzük, hogy mik a jelentkezők szakmai elképzelései, hogyan tudnak érvelni, miként látják magukat egy csapatban. Több esetben valamilyen szituációba helyezzük őket és nézzük, hogy miként reagálnak a felvetett helyzetekre.
- mondta Deli-Gray Zsuzsa.
A szóbeli után az eredményre nem kell hónapokat várni, hiszen körülbelül két és fél héten belül értesítik a diákot arról, hogy felvették-e.
Ugyan a képzés fizetős, de sokféle tandíjkedvezményt kaphatnak a hallgatók. Figyelembe veszik például a család jövedelmi helyzetét, így támogatják a kevésbé tehetős, de tehetséges diákokat. A képzésekre 2025. június 10-ig lehet jelentkezni, de érdemes minél korábban dönteni, hiszen aki például februárig jelentkezik, annak az early bird akció keretében kevesebb tandíjat kell fizetnie.
Jelentkezni itt lehet!