Athens Program, CEEPUS és a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj - mutatunk néhány olyan programot a Pannónián és az Erasmuson kívül, amelyekkel egyetemistaként külföldre mehettek tanulni.
Nagy veszteség, hogy a modellváltó egyetemeken nem lehet igénybe venni az Erasmust, mivel így egy kicsit szűkebbnek érezhetik a lehetőségeiket. Igaz, kormány létrehozta a Pannónia Programot, amelynek keretein belül még mindig kevesebb célországba lehet eljutni, mint az Erasmus programmal lehetett. Többek között ez lehet az egyik oka annak, hogy eddig a vártnál sokkal kevesebb hallgató jelentkezett rá.
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a napokban nyilatkozatott tett azzal kapcsolatban, hogy az idei év nem telhet el úgy, hogy nem találnak az Erasmussal kapcsolatos problémákra megoldást. Addig viszont érdemes az egyetemek honlapjain körülnézni, hogy milyen lehetőségeket is kínálnak a külföldi tapasztalatszerzésre. Számos lehetőséget lehet így is találni, amelyek, ha nem is egy teljes szemeszterre, de egy hétre vagy egy hónapra is ki tudja juttatni a jelentkezőket intenzív szakmai programokra, ahol a kapcsolati hálót is gyarapítani lehet.
Athens Program
Az Athens Network (Advanced Technology Higher Education Network/Socrates) Európa 15 vezető műszaki egyetemét köti össze, ennélfogva a Budapesti Műszaki és Gazdaségtudományi Egyetem hallgatói vehetik igénybe. A program 1997-ben jött létre és évente 2 alkalommal – novemberben és márciusban - vehetnek részt rajta a diákok.
Ez egy 7 napos intenzív szakmai kurzus, ahol a diákok a választott szakterületükbe kaphatnak egy mélyeb fókuszú rálátást. A legújabb technológiákkal és felfedezésekkel ismerkedhetnek meg, kerekasztalbeszélgetéseken vehetnek részt. Mindemellett a program része egy „európai dimenzió” tevékenység is, aminek köszönhetően a hallgatók megismerkedhetnek a fogadó ország kultúrájával.
Arra a 7 napra a választható kurzusokat a fogadóegyetemek teszik általában közzé a saját honlapukon, de a BME hallgatói, a saját karukon, a felelős tanárok megkeresésével bővebb információt kérhetnek a lehetőségekről. Az azonban biztos, hogy a kurzusok ingyenesek, de a kint töltött időre a diákoknak, illetve a hazai intézményeiknek kell lakhatási lehetőséget és kiutazási alternatívákat biztosítani. A fogadóországokban a BME rendelkezik kiépített ösztöndíjlehetőségekkel, amik a lakhatás és az utazás kérdését megkönnyítik. Az ételért és a szabadidős programok fizetését viszont általában a diákoknak kell megoldaniuk.
A 14 egyetem, ahova az őszi és a tavaszi szemeszter alatt is el lehet jutni, a következőek:
- Aristotle University of Thessaloniki – Thessaloniki, Görögország
- Czech Technical University in Prague – Prága, Csehország
- Delft University of Technology – Delft, Hollandia
- Instituto Superior Técnico – Lisszabon, Portugália
- Istanbul Technical University – Isztanbul, Törökország
- Katholieke Universitiet Leuven – Leuven, Belgium
- Norwegian UNniveristy of Science and Technology – Trondeheim, Norvégia
- Paristech (8 francia intézményt foglal magába) – Párizs, Franciaország
- Politecnico di Milano – Milánó, Olaszország
- Universidad Politécnica de Madrid – Madrid, Spanyolország
- Technische Universität München – München, Németország
- Technische Universität Wien – Bécs, Ausztria
- Université Catholique de Louvain - Louvain-la-Neuve, Belgium
- National University of Science and Technology Politehnica Bucharest – Bukarest, Románia
- Warsaw University of Technology - Varsó, Lengyelország
CEEPUS
A CEEPUS program, teljes nevén a Central European Exchange Programme for University Studies, hasonló konstrukciókat nyújt, mint az Erasmus, csak a mobilitás a közép-európai országokra korlátozódik. A program célja, hogy lehetőséget biztosítsanak a diákoknak és az oktatóiknak mobilitások lebonyolítására, speciális kurzusok megszervezésére, hallgatói kirándulások megszervezésére, valamint hosszú távú stratégiai együttműködések kiépítése a résztvevő országok felsőoktatási intézményei között.
Jelenleg az alábbi országok a felsőoktatási intézményeibe lehet eljutni a programmal:
- Albánia
- Ausztria
- Bosznia-Hercegovina
- Bulgária
- Csehország
- Észak-Macedónia
- Horvátország
- Koszovó
- Lengyelország
- Moldova
- Montenegró
- Románia
- Szerbia
- Szlovákia
- Szlovénia
Ahhoz, hogy a felsorolt tagországok valamelyikébe a hallgató eljusson, először tájékozódnia kell, hogy az adott intézmény, ahova jár, melyik fogadóországok intézményeivel áll partnerségben. Ezt az egyetemek honlapján, illetve a CEEPUS Office oldalán lehet a legegyszerűbben megkeresni. A pontos információkat, hogy egy adott intézmény milyen lehetőségeket tud biztosítani a CEEPUS keretein belül, azt szintén az adott intézmény honlapján lehet megtekinteni.
A program működési kerete az országok által meghatározott ösztöndíjhónapokon nyugszik. A tanév kezdete előtt a CEEPUS Miniszteri Konferencián rögzítik a fentebb megjelölt célokra félretehető mobilitási keretet. Ezen felül a vendégoktatók és -hallgatók havi „ösztöndíját”. Mivel az ösztöndíjakat a befogadó ország szolgáltatja a diákoknak, így az összeg mértéke országonként változó. Az aktuális előre meghatározott ösztöndíjakat a Központi CEEPUS iroda honlapján, az országok zászlójára kattintva lehet megnézni.
Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj
Az előző kettőhöz képest a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj annyiban másabb, hogy ez kifejezetten a mesterdiplomásokra korlátozódik. Olyan 45. életévüket még nem betöltött, de felsőoktatásban mesterdiplomát – vagy azzal egyenértékű diplomát - szerzett magyar állampolgárok pályázhatnak, akik a szakterületükön már bizonyítottak és szeretnének további tanulmányaikat külföldön folytatni vagy kutatni.
Leginkább a kutatókra és a művészekre korlátozódik a pályázati lehetőség. Nekik viszont az ösztöndíjjal a világ bármely országában lehetőségük nyílik kutatások végezni, vagy művészeti tevékenységeket folytatni. A pályázatokat 3-6 hónapos időtartamra lehet megigényelni résztovábbképzésre, kutatóhelyeken, alkotóműhelyekben kutatói, illetve művészeti munkában való részvételre.
Az ösztöndíj mértéke célországonként változó. Ettől függetlenül a programot lebonyolító Tempus Közalapítvány a külföldi megélhetéshez, szálláshoz, a külföldön végzett tudományos munka vagy művészeti tevékenység kiadásaihoz biztosítja az anyagi támogatást, valamint egyszeri oda-vissza útiköltséghez is hozzájárul.
Predoktori ösztöndíjasként 250 000 Ft/hó, posztdoktori ösztöndíjasként 370 000 Ft/hó az alaptámogatás összege. Mindkét kategóriában havi 120 000 Ft-ot biztosítunk szállástámogatásra. Ez a keret a külföldi megélhetéshez, szálláshoz, a munkához kapcsolódó dologi kiadásokhoz (pl. szakkönyvek, konferenciákon való részvétel) nyújt támogatást.
Az Ösztöndíjra általában a Tempus Közalapítvány honlapján van lehetőség jelentkezni, az egyetemek csak a lehetőségét említik meg. A jelentkezési idő minden évben márciusig tart és a nyári időszakban születnek meg az elbírálások.
A programmal kapcsolatban ezen az oldalon tudtok további információkat szerezni.