Pár hét és indulnak külföldre a Pannónia program első résztvevői Felsőoktatás
Gál Luca

Pár hét és indulnak külföldre a Pannónia program első résztvevői

Heteken belül elindulhatnak külföldre azok az egyetemisták, akik elsőként vesznek részt az Erasmust helyettesítő Pannónia Ösztöndíjprogramban.

„Tarthatatlan, hogy Magyarországot, a magyar fiatalokat kizárták az Erasmus-programból”

- mondta Hankó Balázs szeptember 8-án a Bálna rendezvényközpontja előtt tartott doorstep sajtótájékoztatón - írja az MTI.

A kultúráért és innovációért felelős miniszter ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy tízmilliárd forintból elindítják a Pannónia programot, amelynek segítségével mintegy 8000 fiatal juthat el külföldi egyetemekre, majd bejelentette:

„a pannóniások első csapata már az elkövetkező hetekben elindul világhódító körútjára.”

2024. január 29-ig lehetett benyújtani a felsőoktatásban résztvevő hallgatóknak a pályázatukat a Pannónia Ösztöndíjprogramra, amelyet azután hoztak létre, hogy 2023. januárjában az Európai Bizottság összeférhetetlenségre hivatkozva befagyasztotta huszonegy, korábban modellváltáson átesett magyar egyetem külföldi mobilitási programjának, vagyis az Erasmus+ és a Horizont Európa programnak a támogatásait.

Az ennek okán létrejött ösztöndíjprogram lehetőséget biztosít az egyetemek hallgatói, oktatói és munkatársai számára, hogy támogatott keretek között tanuljanak, kutassanak, oktassanak, vagy szakmai gyakorlatot teljesítsenek külföldön.

Ki és milyen tevékenységet végezhet a programban?

Hallgatók számára:

  • hosszú távú hallgatói mobilitás: tanulmányi vagy szakmai gyakorlat (2-12 hónap), illetve kutatási célú (2-3 hónap, csak mester-, doktori- és osztatlan képzésnél) mobilitás
  • rövid távú hallgatói mobilitás: tanulmányi vagy kutatási célú (2-30 nap) mobilitás, illetve konferenciarészvétel vagy nyári egyetem
  • kiválósági ösztöndíj: a kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatók számára elérhető mobilitás, ami meghatározott képzési területeken, a nemzetközi felsőoktatási rangsorok 250 legjobb egyetemén valósul meg. a résztvevők a havi ösztöndíjtámogatás mellett lakhatási-, utazási- és tandíjtámogatásban is részesülnek (1-6 hónap, csak mester- doktori- és osztatlan képzésnél)

Oktatók, kutatók és munkatársaknak szóló lehetőségek:

  • képzési, oktatási vagy kutatási célú mobilitás (2-60 nap)
  • a kimenő mobilitás megvalósítása mellett a hazai intézményeknek lehetősége van a külföldi oktatókat fogadni rövidtávú bejövő mobilitás formájában

Mennyi ösztöndíjat kaphatnak a résztvevők?

Fontos kiemelni, hogy az ösztöndíj mértékre a célországtól és a mobilitás típusától is függ.

Az ösztöndíj összege ezek alapján lehet:

  • hosszútávú hallgatói mobilitások: havi 350.000-400.000 forint
  • rövid távú hallgatói mobilitások: napi 5.000-35.000 forint
  • kiválósági ösztöndíj: havi 450.000-500.000 forint (A kiválósági ösztöndíjasok további támogatást igényelhetnek a tandíj, az utazás és a lakhatás fedezésére.)
  • oktatói-kutatói-munkatársi ösztöndíjak: napi 16.500-70.000 forint

Hova lehet utazni?

A célországokat a program 3 kategóriába sorolja: magas-, közepes- és alacsony megélhetésű országok. Ezek között szerepel például Norvégia, Svédország és Japán is, de akár Indiába vagy Thaiföldre is eljuthatnak a hallgatók. A különböző kategóriákban felsorolt országok teljes listáját itt tudjátok megtekinteni.

A programban részt vevők kiválasztását és a mobilitásaik támogatását a Tempus Közalapítvány felügyelete alatt maguk a felsőoktatási intézmények végzik saját belső szabályrendszerük alapján – nyilatkozta korábban Hankó.

Az ösztöndíjprogram hivatalos leírását és az ezzel kapcsolatos információkat itt találjátok.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.