Egy sötétben vetkőzös "feladat" közben kidobálták a ruháikat az udvarra, cukorkát kellett egymás szájából adogatniuk, az ELTE BTK egy korábbi gólyatáborában pedig a szervezők etnikai és politikai alapon listázták a diákokat. Több tízezres követőbázissal rendelkező influenszerek álltak ki a nyilvánosság elé, és a TikTokon mondják el, velük mi történt egyetemi gólyatáborokban néhány éve.
Sorra számolnak be a negatív gólyatábori élményeikről jelenlegi vagy korábbi egyetemisták, népszerű tartalomkészítők a TikTokon.
Nagy port kavart néhány nappal ezelőtt, amikor kiderült, hogy a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának gólyatáborában változatos módokon megalázták a frissen felvett elsőéves hallgatókat az idősebb diáktársaik.
A gólyatáborról hazatérve számos diák arról számolt be, hogy tűző napon, a szomszédos településről gyalogoltatták őket több kilométeren keresztül a gólyatábor helyszínére, Bodajkra, az úton pedig a gurulós bőröndöket is csak kézben cipelhették. Emellett a fiúk a fürdőszoba használatára 2, a lányok 5 percet kaptak, amit stopperrel mértek, kipakoltatták a táskáikat és elvették a gyógyszereiket, valamint a magukkal hozott élelmiszereket.
A gólyák megalázása ráadásul nem egyszeri alkalom lehetett; felhívásunkra rengeteg olyan korábbi egyetemistától kaptunk levelet, akik azt írták; már a 2000-es és 2010-es években is így bántak velük az említett gólyatáborban, aminek az utolsó napjain "felfedték", hogy a bánásmód igazából csak poén volt, és hogy a történteket tartsák titokban, hogy az meglepetés legyen a jövőbeli gólyák számára is.
Bár a történtek elmondását a legtöbben anonim módon vállalták, az elmúlt napokban a népszerű videómegosztó alkalmazásra, a TikTokra számos olyan videó került fel, amin hasonló élményekről számolnak be korábbi egyetemisták.
Tojással dobálták őket, majd fürdőruhát kellett cserélniük a fiúknak és lányoknak
Elsőként a közel 90 ezres követőtáborral rendelező Barta Zsanett készített videót, aki a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karának gólyatáborában vett részt néhány évvel ezelőtt, de egy nap után haza is ment.
Az influenszer azt mondja, már induláskor, a vonatra felszállva furcsa "feladatot" kaptak. Fel kellett ülniük a vonat csomagtartó részére és mindenkinek innia kellett a körbeadott alkoholból. Megérkezéskor aztán folytatódott az ivás, amivel kapcsolatban azt mondja; mivel senki sem mert nemet mondani, különcködni, ezért mindenki ivott, és már "idő előtt" elveszítették a kontrollt.
A 8-10 fős, emeletes ágyas szobákban emlékei szerint több embert szállásoltak el, mint amennyi férőhely volt, a gólyáknak pedig számos szexuális töltetű feladatot adtak. Cukorkát kellett átadniuk egymás szájából a következőnek, a reggeli "tornánál" pedig a lányoknak pucsítaniuk kellett, amit a szervező szenior fiúk egyesével pontoztak.
Barta azt mondja; ekkor döntötte el, hogy hazamegy, a vonatra várva azonban látta, hogy társai milyen további feladatokat kaptak. Megdobálták őket például tojással és liszttel, majd a Balatonban a fiúknak és a lányoknak fürdőruhát kellett cserélniük.
"A következő feladat az volt, hogy azok a lányok, akik pacsiznak valamelyik hökössel, pluszpontot nyernek a csapatuknak" - emlékszik vissza a videó készítője, aki szerint erről fotók is készültek.
@zsanettbartaarchitects Nem készítettem még ilyen videót, de úgy éreztem, most muszáj megszólalnom. Remélem tudok ezzel segíteni, hogy a jövőben kevesebb ilyen gólyatábort szervezzenek. Írd meg, ha Neked is van hasonló történeted! #zsanettbarta #gólyatábor #bme #bmególyatábor #bmeepk #építész #egyetem #sztoritime #sztoritajm #nekedbelegyen #nekedbeakaromlatni ♬ eredeti hang - Zsanett Barta Architects
Barta ekkor elhagyta a tábort, a további történésekről viszont értesült a barátaitól, akik szerint egy sötétben vetkőzös feladatnál a szeniorok kidobták a ruháikat az udvarra, majd felkapcsolták a villanyt a pucér diákokra és fotókat készítettek róluk.
Listázták a gólyákat
Egy másik népszerű tartalomkészítő, a közel 32 ezer követős Sebestyén Janka bár szintén a BME-n végzett, több egyetem gólyatáborán is részt vett. Az egyik ilyen az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának gólyatábora, amivel kapcsolatban azt mondja; nem érezte magát rosszul, ez "nem egy ivós, vetkőzös fókuszó gólyatábor volt" és nem alázták meg őket.
Néhány évvel később azonban a rendőrség behívta tanúnak, mert kiderült, hogy a diákok háta mögött a szevezők politikai és etnikai alapokon "listázták" a fiatalabb társaikat.
Az lenne a lényeg, hogy találj magadnak egy olyan baráti társaságot, akivel utána végigküzditek az egész egyetemet. Akikkel támogatjátok egymást a tanulmányaitok során, meg az egész kar megismerje egymást. Nem arról kellene szólnia, hogy a HÖK-ösök kihasználják a pozíciójukat, vagy hogy a tehetséges emberek emiatt nemet mondjanak a felsőoktatásra
- mondja a videóban.
@jankasebestyen És is a BME-re jártam de több másik gólyatáborban is voltam, elmesélem az én történeteimet, és a véleményemet is elmondom az egész gólyatábor-botrányról. #golyatabor #gólyatábor ♬ eredeti hang - Sebestyén Janka
A kommentek között többen szintén negatív tapasztalatokról írnak, más egyetemek gólyatáborait is megemlítve.
Vizsgálatot indított az Oktatási Jogok Biztosa
A sajtóhírekre reagálva a Budapesti Műszaki Egyetem munkacsoportot állított fel, hogy megvizsgálja a VIK gólyatáborában történteket. a hallgatók pedig azt a tájékoztatást kapták, hogy a BME jövő évtől új modell szerint, központilag szervezi a gólyatábort, amin a jövőben pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek is részt vesznek majd.
A történtekkel kapcsolatban az Oktatási Jogok Biztosa vizsgálatot indított. Közleményében Aáry-Tamás Lajos azt írja; az elmúlt 25 évben kiemelt jelentőséggel vizsgálta az egyetemi hallgatók méltóságát sértő vagy veszélyeztető helyzeteket, és ebben az esetben is így fog eljárni.