Hankó Balázs szerint csak hisztériakeltés, hogy a BME-n csoportos elbocsátásokra lehet szükség Felsőoktatás
Székács Linda

Hankó Balázs szerint csak hisztériakeltés, hogy a BME-n csoportos elbocsátásokra lehet szükség

Finanszírozási szempontból válságos helyzetben van az intézmény, a kormány viszont a háborúra hivatkozva nem rendezi az állami egyetemek aggasztó helyzetét.

Míg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szerint a finanszírozási nehézségek miatt csoportos létszámleépítésre lesz szükség, Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár szerint mindez csak hisztériakeltés.

Ahogy arról korábban már többször is beszámoltunk, a megmaradt állami egyetemek, tehát az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki Egyetem és a Zeneakadémia komoly pénzügyi nehézségekkel küzdenek, a dolgozóik pedig hónapok óta bérrendezést követelnek.

Az emített intézmények közül az ELTE februárban nyílt levelet fogalmazott meg, amiben többek között azt írták; elfogadhatatlannak tartják, hogy "a közoktatási szektorban zajló bérrendezéssel egy időben a fenntartó továbbra sem biztosítja az elvárt magas színvonalú oktatáshoz és kutatáshoz és tisztességes bérezéshez szükséges forrásokat, hogy a mára teljesen elértéktelenedett és méltatlanul alacsony garantált béreket és hallgatói juttatásokat növelni lehessen."

Követelték többek között

  • a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (2021-22-től bevezetett “15+15%”) alapbérbe való beépítését,
  • az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50%-os azonnali emelését minden munkakörben és beosztásban,
  • az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálatát,
  • a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi minimumbér bevezetését és bértáblában való rögzítését, és
  • a további oktató kollégák, illetve a kutatást-oktatást támogató kollégák bérezésének ehhez igazítását, és
  • inflációkövető garantált éves emelés bevezetését.

Az aláírásgyűjtéshez a többi állami egyetem is csatlakozott, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete pedig egységes bértábla bevezetését szorgalmazta, hiszen a modellváltáson átesett és a megmaradt állami egyetemek finanszírozása "nagy eltérést mutat," az utóbbiak oktatói másodállás vállalására kényszerülnek a biztos megélhetés érdekében.

A BME, az ELTE és a Zeneakadémia munkatársai áprilisban többször is a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz vonultak, hogy tárgyalási időpontot kérjenek és átadják a nyílt levelüket, megegyezniük azonban egyik alkalommal se sikerült, a kormány a háborús helyzetre hivatkozva türelmet kért.

 

Május 17-én a BME "vészjelzést" adott le. Az Eduline-nak küldött hírlevelükben azt írták, finanszírozási szempontból válságos helyzetben vannak, mivel az állami források a 20 évvel ezelőtti érték 40 százalékára estek vissza. A hiány olyan mértékű, hogy többletfinanszírozás nélkül csoportos létszámleépítést kell végrehajtani.

Ez „nemcsak nagy elégedetlenséget és országos visszhangot váltana ki, hanem a BME oktatói, kutatói állományának olyan visszafordíthatatlan károsodását eredményezné, amelyből a kilábalás a finanszírozás helyreállítása után is évtizedeket venne igénybe”

- írták.

Hankó Baláuzs felsőoktatásért felelős államtitkár ezzel kapcsolatban a Mandinernek azt mondta; ez csak hisztériakeltés, nem lesznek elbocsátások a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

Hozzátette; a dolgozók követelései jogosak, de a háború miatt szűk a költségvetés, a modellváltó intézményekben pedig azért magasabbak a bérek, mert "máshogy működik a rendszer."

A finanszírozásokkal és a modellváltó egyetemekkel kapcsolatban ugyanakkor már hosszú ideje szóbeszéd, hogy a kormány célja feltételezhetően a megmaradt állami egyetemek teljes kivéreztetése, hogy végül azok is a modellváltás mellett döntsenek.

A Qubithoz eljutott, április 29-én, BME szenátusának ülésen készült hangfelvételen hallható, hogy az egyetem még regnáló rektora azt mondja; nem pályázik ismét a rektori pozícióra, amivel kapcsolatban megjegyzi; hogy reméli, utódja képes lesz arra, hogy az egyetem egy több pénzzel működő formában működhessen tovább, de megőrizze az autónómiáját.

"13 év tanszékvezetés, 7 év dékánság és 3 év rektorság után csak a legfontosabb, az oktató-kutató munkám folytatása marad, hogy a Műegyetem még jobb szakembereket képezzen és minél jobb eredményeket érjen el mind itthon, mind a nemzetközi színtéren. Köszönöm közvetlen munkatársaimnak, a rektorhelyetteseknek, a rektori kabinet vezetőjének és dolgozóinak, valamint a Műegyetem összes munkatársának és hallgatóinak, hazai és nemzetközi külső partnereinek a hatalmas munkáját, erőfeszítéseit és támogatását, mely hozzájárult a BME sikereihez. Utódomnak pedig kívánok sok sikert, erőt és kitartást, valamint kiszámítható jövőt és nyugalmat, sokkal kevesebb politikát és több szakmaiságot” - idézi a lap.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.