Vészjelzést adtak le a BME-n: "Ha az államtitkártól már nem remélhetünk megoldást, talán egy szuperhős vagy a csoda segít" Felsőoktatás
Kurucz Tünde

Vészjelzést adtak le a BME-n: "Ha az államtitkártól már nem remélhetünk megoldást, talán egy szuperhős vagy a csoda segít"

A BME finanszírozási szempontból válságos helyzetben van, mert az állami források a 20 évvel ezelőtti érték 40 százalékára estek vissza.

Műegyetemiek az Oktatás Jövőjéért Csoportjától kapott az Eduline szerkesztősége levelet, amelyben leírták, hogy a BME pénzügyi helyzetének rendezését a fenntartótól várták.

Azonban az állami fenntartású egyetemek szakszervezetei és a felsőoktatásért felelős államtitkár között megszakadtak az egyeztetések. A levelükben a műegyetemiek kiemelték, hogy a megfogalmazott követelésekre érdemi válaszok, vagy a kért béremelésre vonatkozó ajánlat három tárgyalási forduló után sem érkezett, ezért a BME "E" épületén csütörtök este vészjelzést adtak le. Az SOS a fel-és lekapcsolt lámpákból rajzolódott ki.

Ha az államtitkártól már nem remélhetünk megoldást, talán egy szuperhős vagy a csoda segít.

- fejtették ki.

 

Halmos Balázs, a BME docense kérdésünkre elmondta, hogy a tárgyalások során Hankó Balázs ugyan elismerte szóban a bérkövetelések jogosságát, azonban fizetésemelési javaslatot írásban már nem volt hajlandó küldeni. Ugyanakkor azt megígérte, hogy az állami egyetemek kancellárjait összehívja, ahol az eddigi források újraosztásával megpróbálják valahogy rendezni a fizetéseket.

Halmos kiemelte, hogy egy alulfinanszírozott egyetemen értelemszeűren olyan túl sok plusz pénzt nem lehet találni, így az államtitkár megígérte, hogy esetleges forrásbővítésnek utánanéz. Ennek azonban 4-5 hét az átfutási ideje, ami nagyjából a választások utánra esik.

A BME docense hozzátette, hogy az egyébként rektorválasztás előtt álló Műegyetemnek még mindig nincsen elfogadott költségvetése, a pénzügyi források pedig Halmos tudomása szerint júliusig elegendőek.

Ahogy arról korábban már az Eduline is beszámolt, hogy idén februárban az Eötvös Loránd Tudományegyetem több mint ezer dolgozója írta alá azt a nyílt levelet, amiben megfogalmazták; elfogadhatatlannak tartják, hogy míg a közoktatási szektorban bérrendezés zajlik, addig az állami egyetemek fenntartói nem biztosítják "az elvárt magas színvonalú oktatáshoz és kutatáshoz és tisztességes bérezéshez szükséges forrásokat". A követelésekhez először a Budapesti Műszaki Egyetem, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dolgozói is csatlakoztak.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.