A magyar felsőoktatás fejlesztéséről tárgyaltak a CERN-ben Felsőoktatás
Eduline/MTI

A magyar felsőoktatás fejlesztéséről tárgyaltak a CERN-ben

Csák János kedden és szerdán az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) genfi központjában tárgyalt, aminek kapcsán beszélt a kormány 2023-ban indított Neumann János Programjáról.

Svájci megbeszéléseim kiemelt célja volt, hogy újabb lépéseket tegyünk a hazai felsőoktatás, tudományos kutatás és innováció nemzetköziesítése felé - mondta a kulturális és innovációs miniszter szerdán az MTI-nek.

„Magyarországon a Szegedi Tudományegyetemmel szorosan együttműködő ELI Nemzeti Laboratóriumban olyan kutatások folynak, részben Gérard Mourou inspirációjára, amelyek szervesen illeszkednek a jövő energiája kérdéséhez. A neutron előállításában a szegedi ELI-központban a világon egyedülálló eredményeket sikerült elérni. Rendelkezésünkre áll egy olyan technológia tudósainkkal és kutatóinkkal, amely iránt a svájci partnerek erősen érdeklődnek”

– számolt be a tárcavezető.

Csák arra is kitért, hogy a magyarországi felsőoktatási, tudományos kutatási és innovációs ökoszisztémában a kormány által jóváhagyott Neumann János Program irányozza elő a nemzetköziesítést.

A kormány innovációs stratégiáját még 2023 nyarán fogadta el az országgyűlés, aminek fókuszában az egyetemek és kutatóintézetek, valamint a gazdaság összekapcsolása áll.

A program 9 fő intézkedése keretében nemzetközi pályára állítjuk a magyar kutatásokat, és piacra segítjük az innovációs ötleteket. Az egészséges élet, a zöld átállás, a digitális átállás és a biztonság köré fókuszáljuk innovációs befektetéseinket – nyilatkozta akkoriban Hankó Balázs, a KIM innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára.

 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.