Fizetésemelést követelnek tanáraiknak az ELTE-s hallgatók: siralmasak az oktatói bérek Felsőoktatás
Eduline

Fizetésemelést követelnek tanáraiknak az ELTE-s hallgatók: siralmasak az oktatói bérek

Komoly bérrendezést követelnek a hallgatók is, szerintük ugyanis a jelenlegi helyzet még azokat is eltántorítja az akadémiai pályától, akik egyébként szívesen dolgoznának tudományos pályán.

Mi, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatói, kiállunk oktatóink és az Egyetem adminisztratív munkatársainak bérrendezési törekvései mellett

- írják a hallgatók friss közleményükben, amit több, mint hatvanan írtak alá. Szerintük a jelenlegi helyzet nem járul hozzá sem a pályaelhagyók számának csökkenéséhez, sem a tudományos élet feltételeinek megteremtéséhez. "Megfelelő pénzügyi források nélkül ugyanis az egyetemi kutatások sem tudnak megvalósulni, amelyek az innovatív és korszerű oktatás alapját képezik" - írják.

A felsőoktatási bérrendezést személyes ügyüknek is érzik, hiszen egyetemi hallgatókként a tudományos pálya karrierlehetőségeik közé tartozik. Szerintük azok közül, akik szívesen helyezkednének el akadémiai pályán, gyakran nem élnek ezzel a lehetőséggel,

mivel nem engedhetik meg maguknak a szakmával járó anyagi bizonytalanságot.

Ezáltal a jelenleg munkaerőhiánnyal küzdő egyetemi oktatásnak az utánpótlás kérdése is égetővé válik.

Komoly bérrendezésre lenne szükség

A jelenlegi bértábla alapján az állami egyetemeken dolgozó tanársegéded alapbére (ami bruttó 221 800 forint) alacsonyabb a 2023-as minimálbérnél – vagyis a bruttó 232 ezer forintnál. Az idei garantált bérminimum – bruttó 296 ezer forint – pedig még az állami egyetemi adjunktusi alapbérnél is magasabb - hívták fel a figyelmet korábban az ELTE-s dolgozók.

Valóban siralmasak a fizetések, a legfiatalabb – de mesterdiplomával, nyelvvizsgákkal, doktori fokozattal, de minimum megkezdett doktori tanulmányokkal rendelkező – oktatók fizetése még a 2021-es és 2022-es emelés után is alig több, mint a magyarországi átlagbér fele. Az alapítványi egyetemeken valamivel jobb a helyzet, de nagyok a különbségek: könnyen előfordulhat, hogy ugyanabban a munkakörben az egyik intézményben bruttó 340 ezer, egy másikban 550 ezer forintot lehet keresni.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.