A "privatizált" magyar egyetemekről jelentetett meg cikket az egyik legismertebb spanyol napilap Felsőoktatás
Eduline

A "privatizált" magyar egyetemekről jelentetett meg cikket az egyik legismertebb spanyol napilap

A magyarországi „alapítványosított” egyetemekről az El País közölt elemző anyagot.

A spanyol lap – többek között az Eduline egyik cikkére hivatkozvaarról ír, hogy Magyarországon mindössze öt állami egyetem és egy állami főiskola maradt, miután a kormány 2019-től a „modellváltás” felé terelte az addig állami fenntartású felsőoktatási intézményeket, az egyetemeket fenntartó alapítványok kuratóriumaiban pedig vezető politikusok, miniszterek, a kormánypártokhoz köthető üzletemberek is ülnek.

Az El País cikke felidézi a CEU-ügyet, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása körül kirobbant botrányt, a hallgatók hónapokig tartó tiltakozását, de kitér az elmúlt időszak diák- és tanártüntetéseire is.


Magas pontszámokkal a legjobb szakokra kerülnek be, de a beiratkozásig már nem jutnak el Felsőoktatás Székács Linda

Magas pontszámokkal a legjobb szakokra kerülnek be, de a beiratkozásig már nem jutnak el

A magyar felsőoktatás-politika évről évre sikerként könyveli el, hogy nagyjából az elmúlt három évben jelentősen nőtt a magyar egyetemekre jelentkezők és felvettek száma. Arról viszont nincsenek statisztikák, hogy a felvettek közül végül ténylegesen hányan iratkoznak be és kezdik el a tanulmányaikat a magyar intézményekben. A meglévő adatok viszont azt mutatják; gyakran épp a legtehetségesebb diákok azok, akik nem itthon folytatják.