Tanárhiány van. Űrmérnökhiány biztosan nem lesz Felsőoktatás
Csik Veronika

Tanárhiány van. Űrmérnökhiány biztosan nem lesz

Idén ősszel több új mesterképzés indult bizonyos egyetemeken, az egyik ilyen a Z-szak néven emlegetett új természettudományos tanári, a másik pedig az űrmérnöki képzés. Érdekes egymás mellé tenni a két szak felvételi statisztikáit.

A Z-szakként emlehetett természettudományos tanárképzést hét egyetem hirdette meg, a mesterképzésen összesen 26 elsőéves kezd idén szeptemberben. A másik új képzés az egyetlen egyetemen induló űrmérnöki MSc-szak, amelyet 29-en kezdenek el 2022/23-as őszi félévben.

Mik ezek a szakok?

A Z-szakon a Z-generációra szabott (innen a szak beceneve) módszerekkel, gyakorlatorientáltan oktatnak majd, a hallgatók sokat tanulhatnak olyan fontos témákról, mint az ökológiai fenntarthatóság, és rendszeresen kimennek majd a természetbe, hogy így ismerjék meg a működését. A képzést elvégzők a felső tagozatosoknak biológiát, fizikát, kémiát és természettudományt taníthatnak, a középiskola kilencedik és tizedik évfolyamán pedig természettudományt. Erről részletesen itt írtunk.

Az űrmérnöki mesterképzés, azaz a Space Engineering 2022-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán indult. Az űrmérnök mesterképzés hallgatói űripari projektekbe kapcsolódhatnak be akár az egyetemen, akár ipari partnereknél.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.