Megmutattuk a bölcsész- és az orvosi karok 2022-es HVG-rangsorát, több érdekes kutatásról is beszámoltunk, és tudósítottunk arról a sajtótájékoztatóról, amelyen Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete bejelentette: akciósorozatot szerveznek, így hívják fel a figyelmet az egyre komolyabb tanárhiányra. Ezek voltak nálunk a hét hírei.
Friss HVG-rangsorok: a legjobb bölcsész- és orvosi karok
Két HVG-részrangsorról is írtunk ezen a héten. A HVG 2022-es, orvos- és egészségtudományi képzéseket kínáló intézményekről készített rangsorát mind a hallgatói, mind az oktatói kiválóság alapján a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara vezeti, de a három nagy vidéki tudományegyetem orvosi kara is kiváló eredményeket mutat.
A bölcsészettudományi rangsort az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kara, valamint a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara vezeti – az egyik a hallgatói, a másik az oktatói kiválóság alapján összeállított lista élén áll.
Rengeteg pedagógus hiányzik az óvodákból, most is dugig vannak hirdetésekkel az álláskereső oldalak
A Magyar Óvodapedagógiai Egyesület friss kutatása egy sor problémára rámutat: nagyon sok óvodából hiányzik egy vagy több óvodapedagógus, helyettük pedagógiai asszisztensek, nyugdíjas óvónők vagy éppen dajkák segítenek a gyerekek ellátásában. A legtöbbször persze a többi óvodapedagógus túlórázik, így ellensúlyozva a munkaerőhiányt – a plusz munkáért azonban gyakran semmit nem kapnak. A kutatás eredményeiről szóló cikkünket itt találjátok.
Mit vegyünk a gyereknek karácsonyra? Négy könyv, aminek szinte biztosan örülni fog
Szerdán gyerekkönyveket ajánlottunk nektek – olyanokat, amiket a szülők is megszeretnek majd. Saját házunk táján néztünk szét, a HVG könyvkiadójának választékát néztük meg. Űrkutatás, zene és dinók: itt találjátok a karácsonyi könyvajánlót.
Kifejezetten rossz a magyar tizen- és huszonévesek véleménye az oktatás színvonaláról
Csütörtökön egy friss kutatást mutattunk meg nektek, amelyből kiderül, hogy százból csak két 15-29 éves adna ötöst a magyar oktatási rendszer teljesítményére. Érdekes, hogy a véleményüket nem igazán befolyásolja az életkoruk, a lakhelyük, sőt még az sem, hogy még tanulnak-e. Az viszont annál inkább, hogy kire szavaznak. Egy dologban egyébként jók az eredmények: a közép-európai országok közül itthon tudják legkevésbé elképzelni a felmérésben részt vevők, hogy előfordulhat olyan eset, hogy valaki „megvásárolja” az iskolai/egyetemi jegyeit. A teljes cikket itt találjátok.
Országszerte akcióznak a tanárok a következő napokban, tavasszal pedig jöhet a sztrájk
Pénteken beszámoltunk arról, hogy akciósorozatot szervez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), így szeretnék mozgósítani a tanárokat és a szülőket. Országszerte tartanak majd sajtótájékoztatókat helyi pedagógusokkal, a „Holnap ki fog tanítani?” feliratú molinó több tankerületi központ előtt is felbukkan majd, és lesz, ahol demonstrációt is tartanak. Szűcs Tamás, a PDSZ országos választmányának elnöke szerint a legkeményebb eszközt, a sztrájkot is be kell majd vetniük, hogy javítsanak az oktatásban dolgozók helyzetén.
Szűcs Tamás azt is hozzátette, tudják, hogy nem molinók és matricák változtatják meg a nagy dolgokat, de azt remélik, hogy elindul egy mozgalom, amely segítheti a pedagógusokat a céljaik elérésében. A teljes cikket itt olvashatjátok el.