Négy helyzet, ami miatt elbukhatjátok az állami ösztöndíjat Felsőoktatás
Csik Veronika

Négy helyzet, ami miatt elbukhatjátok az állami ösztöndíjat

Akár most kezditek az egyetemet, akár már a sokadik félévetek indul, fontos szem előtt tartani, hogy mit kell teljesítenetek ahhoz, hogy ne bukjátok el az ösztöndíjas helyeteket.

Mikor sorolhatnak át államiról önköltséges képzésre?

  • az utolsó két (aktív) félévnek átlagában nem szereztetek legalább 18 kreditet,
  • nem értétek el az intézmény szervezeti és működési szabályzatában megállapított tanulmányi átlagot,
  • az állami ösztöndíjjal támogatott képzés feltételeinek vállalásáról szóló nyilatkozatotokat visszavonja,
  • kimerítettétek a rendelkezésre álló támogatási időt (12 félév, osztatlan mesterképzés esetében 14).

Milyen átlagokról van szó?

Bár az egyetemek dönthetnek úgy, hogy magasabbra teszik a lécet, a legtöbb intézményben nem változtatnak a központilag meghatározott tanulmányi átlagon - az ennél rosszabbul teljesítők veszíthetik el az államilag támogatott helyet.

Agrárképzéseken a központi súlyozott átlag 3,0; bölcsészképzésen 3,5; gazdaságtudományon 3,0; informatikán 3,0; jogi képzéseken 3,0; közigazgatási, rendészetei képzéseken 3,0; műszakin 3,0; művészeti szakokon 3,5; művészetközvetítésen 3,5; orvos- és egészségtudományon 3,0; pedagógusképzésen 3,5; sporttudományokon 3,5; társadalomtudományokon 3,5; természettudományokon pedig 3,0.

Fizetősből is lehet államis?

Természetesen. Ellenkező irányú átsorolásra is létezik: az egyetemek a megüresedett állami ösztöndíjjal támogatott helyekre fel tudnak venni a jó teljesítményük alapján önköltséges képzésen tanuló hallgatókat. Azonban ez nem jelent végleges és változtathatatlan finanszírozási kategóriát senkinek a tanulmányai során - nagyon oda kell figyelni, hogy minden követelménynek megfeleljetek.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.