Előbb egy szakma, aztán az egyetem: plusz önbizalmat adhat Felsőoktatás
Eduline

Előbb egy szakma, aztán az egyetem: plusz önbizalmat adhat

Azoknak, akik esetleg nem jelentkeztek vagy nem kerültek be egyetemre idén, az érettségi utáni szakképzés jó választás lehet.

Miután július 22-én kiderültek az idei felsőoktatási ponthatárok, sokaknál, akiknek nem sikerült bekerülniük egyetemre, felmerülhet, hogy az érettségi utáni szakképzésben folytassák a tanulmányaikat.

De hol szerezhető most szakma?

A jogszabályok szerint ugyanis 2021. január 1-jétől nem indulhat több OKJ-s képzés sem tanfolyami formában, sem iskolarendszerű nappali vagy esti tagozaton. A szakképzés rendszere tulajdonképpen kettévált: az iskolai szakmai oktatásra és a tanfolyami formában zajló felnőttképzésre.

Az OKJ után bevezetett Szakmajegyzék már csak 174 szakmát tartalmaz. Ezeket a jogszabály szerint kizárólag iskolai rendszerű oktatásban, 2-3 év alatt lehet tanulni, a felnőttképző intézmények ezekre már nem készíthetnek fel.

A hvg360-nak nyilatkozó Salusinszky András szerint egyes felnőttképzési cégek még mindig hirdetnek OKJ-s képzéseket. Tavaly év vége előtt szokatlanul megnövekedett a felnőttképzések iránti kereslet, nem függetlenül attól, hogy december 31-éig lehetett elindítani a régi alapon OKJ-s képzéseket.

A szakember szerint azok a fiatalok, akik nem nagyon hiszik el magukról, hogy helyt tudnának állni a felsőoktatásban, egy jó szakképzésben megtanulnak tanulni, és utána sikeresen továbbmennek az egyetemekre. Fontos, emellett, hogy egy-egy szakirányú szakmai végzettségért 28 pluszpontot adnak a felvételin, továbbá beszámíthatnak a kreditekbe szakképzésben tanult tartalmakat.

A hvg360 teljes cikkét a témában itt olvashatjátok el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.