Négy kérdés, amire válaszolnotok kell a félév végén, ha nem akarjátok elbukni az ingyenes képzéseteket Felsőoktatás
Csik Veronika

Négy kérdés, amire válaszolnotok kell a félév végén, ha nem akarjátok elbukni az ingyenes képzéseteket

Csúszás, elhalasztott szakdogaírás és félbehagyott kutatások? Minden egyetemista ismeri őket, azonban az ösztöndíjasoknak pár figyelmetlenség vagy elbukott kredit is komoly következményekkel járhat. A félév végén itt az ideje egy kicsit számolni - mutatjuk, mennyi időtök van diplomát szerezni, mielőtt fizetnetek kéne.

Mivel az egyetemi képzések komoly anyagi terhet jelentenek a legtöbb családnak, a több százezer forintokat megspóroló ösztöndíjasoknak nagyon oda kell figyelniük arra, hogy hogyan tanulnak. Ez nemcsak a kreditek és az ösztöndíjak miatt fontos, hanem a beiratkozáskor vállalt hallgatói szerzősé miatt is. A szerződésben aláírt két feltételnek ugyanis eleget kell tennetek - az egyik feltétel pedig az oklevélszerzési kötelezettség, a másik a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség.

Diploma, de nem mindegy, mikor

Az oklevélszerzési határidő annyit tesz, az adott képzésen legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül megszerzitek az oklevelet. Ez alap esetben egyszerű: például egy 6 féléves képzési idejű szak esetében legfeljebb 9 félév áll rendelkezésetekre a diplomaszerzésig. De mi van akkor, ha nem egész szám?  

A jelenlegi szabályok szerint, ha a képzési idő másfélszerese tört szám, a félévekben számolt oklevélszerzési határidőt felfelé kell kerekíteni. Tehát 7 félév esetén, 10,5 félév 11-re kerekedik. Így azonban nem egyértelmű, hogy hova számít be az a plusz félév - ha az utolsó félévetek őszi félévre esik, akkor az oklevélszerzési határidő a következő év március 31., tavaszi végzés esetén pedig az adott év augusztus 31.

Ez azonban csak az egyik fele. A félévekkel való matekozásnak van egy másik oldala is: egy adott képzésben csak a képzési idő + 2 félév az, amit ösztöndíjas formában tanulhattok. Nagyon fontos, hogy a fenti oklevélszerzési kötelezettség határideje nem biztos, hogy egybeesik ezzel a számmal. Például egy 4 féléves képzés esetében a 4+2=6 félévig tanulhattok állami ösztöndíjjal, és a képzési idő másfélszerese is (4x1,5=) 6 félév - itt a két időpont egybeesik. Viszont, ha a képzési idő 6 félév, akkor 6+2=8 félévet tanulhattok ösztöndíjas formában, azonban az oklevélszerzési határidő 6x1,5=9 félév - itt a kettő nem egyezik. Ha a képzési idő plusz két félév és a magyar állami ösztöndíjjal támogatott képzés képzési idejének másfélszeresét meghaladja a támogatási idő, akkor az oklevélszerzés határideje a támogatás vége - írja a Felvi.

Passziváltattam. Akkor most elbuktam?

Nem, ezt a rendszer külön kezeli, a rendelkezésre álló időtöket a passziválás – pontosan a passzív félévek számával – automatikusan kitolja. Viszont, ha nem passziváltattok, hanem önköltséges képzésen tanultok (például az átsorolás miatt egy évet ösztöndíj nélkül tanultok, majd visszakerültök államira) ugyanúgy beleszámít az oklevélszerzési időbe, mint az állami félévek. Azaz:

Kérhetek haladékot?

Igen, az oklevélszerzési határidő maximum két alkalommal, összesen legfeljebb két évre felfüggeszthető. Vagyis a határidő a felfüggesztett félévek számával kitolódik. Ehhez Oktatási Hivatalnak kell kérelmet beadnotok, de jelenleg csak két jogcímen – külföldi tanulmányokra vagy nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése érdekében felnőttképzésben folytatott tanulmányokra tekintettel – adható felmentés. Ha ilyen terveitek vannak, akkor időben kell lépni, az oklevélszerzési határidő meghosszabbítására ugyanis csak a határidő lejárta előtt van lehetőségetek.

Nem sikerült, kicsúsztam. Hogyan tovább?

Ha az oklevélszerzési határidőn belül nem diplomáztok le vagy megszűnik az ösztöndíjas jogviszonyotok, a következő esetek lehetségesek:

  • ha osztott képzésben (alap-, mesterképzés, felsőoktatási szakképzés) legfeljebb egy félévig, osztatlan képzésben (pl. általános orvos) legfeljebb két félévig tanultatok állami ösztöndíjjal, akkor további magyar állami kötelezettség az adott képzéshez kapcsolódóan nem terhel benneteket;
  • ha egy, illetve kettő állami ösztöndíjas félévnél többet vettetek igénybe a képzésen, akkor előkerül a hallgatói szerzősében vállalt második feltétel, a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség.

Arról, hogy pontosan milyen szabályok vonatkoznak rátok, ha túlcsúsztatok vagy kiiratkoznátok, itt írtunk bővebben. Arról pedig, hogy pontosan hány félévetek van állami ösztöndíjasként, itt olvashattok el mindent.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.