Jogi garanciákat szeretne a HÖOK az egyetemi modellváltásokkal kapcsolatban Felsőoktatás
Eduline

Jogi garanciákat szeretne a HÖOK az egyetemi modellváltásokkal kapcsolatban

Stumpf István modellváltásért felelős kormánybiztossal egyeztetett a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke, átadták javaslataikat ami szerintük az egyetemek sikeres modellváltásához és működéséhez kellenek.

A HÖOK véleménye szerint törvényben kell biztosítani, hogy

  • a rektorjelöltet továbbra is a szenátus válassza meg, a kuratórium ne dönthessen erről egyedül;
  • az szmsz-t és a költségvetést ne fogadhassa el egyoldalúan a kuratórium, továbbra is a szenátus legyen az elsődleges döntéshozó;
  • a hallgatók 20-25%-os szenátusi képviseletét ne lehessen csökkenteni a nem állami egyetemeken sem;
  • legyen egyértelmű, hogy a magyar társadalom milyen módon tud befolyást gyakorolni a kuratóriumok jövőbeli működésére, összetételére.

A HÖOK a nemrég nyilvános vitát kezdeményező Magyar Tudományos Akadémiához (MTA) hasonlóan úgy véli, jogi kereteket kell biztosítani az egyetemi modellváltáshoz. A hallgatói érdekképviselet szerint az egyetemi hallgatók számára a legfontosabb garanciát az új struktúrában - a megfelelő információáramlás, bevonódás, és bizalom tekintetében - a kuratóriumi munka megismerésének folyamatos, és közvetlen lehetősége adná.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben Érettségi-felvételi Székács Linda

Felvételi 2025: így alakultak a ponthatárok a legnépszerűbb alapszakokon az elmúlt három évben

Vannak szakok, ahol nagyjából minden évben ugyanannyi a ponthatár, míg máshol egyik évről a másikra drasztikusan megugrott, vagy éppen visszaesett a bejutáshoz szükséges pontszám. Összeszedtük, hogy a 2025-ben legtöbb jelentkezőt vonzó alap- és osztatlan képzéseken hogyan alakultak a ponthatárok az elmúlt években.