Vesztegetéssel akarta bejuttatni a lányát az egyetemre, börtönbe kellett vonulnia a sztárnak Felsőoktatás
MTI

Vesztegetéssel akarta bejuttatni a lányát az egyetemre, börtönbe kellett vonulnia a sztárnak

Megkezdte kéthetes börtönbüntetését egy kaliforniai szövetségi börtönben Felicity Huffman, a Született feleségek sztárja, akit csalás és vesztegetés miatt ítéltek el, mert kiderült, hogy több gazdag szülőhöz hasonlóan törvénytelenül akarta bejuttatni gyerekét az egyetemre.

Huffmant kedden férje, William H. Macy vitte el kocsival Dublinba, a San Franciscó-i területi női börtönhöz. A fegyintézetet a média Club Fed néven emlegeti, a Forbes 2009-es listáján a tíz legkényelmesebb büntetés-végrehajtási intézet között szerepel, számos hollywoodi híresség fordult meg már a falai között.

Az 56 éves Huffmant szeptemberben ítélték 14 nap börtönre, 30 ezer dollár (9 millió forint) bírságra és 250 órányi közösségi munkára, továbbá egy évre próbaidőre az után, hogy bűnösnek vallotta magát a lánya egyetemi felvételijét érintő csalásban és megvesztegetésben. Az Emmy-díjas színésznő az ítélethirdetéskor könnyek között kért bocsánatot. Mint mondta: "Megijedtem. Hülye voltam, és nagyon rosszul döntöttem". A bíróság hangsúlyozta, hogy Huffman egy olyan felvételi rendszert akart kijátszani, amelyet már amúgy is eltorzított a pénz és a kivételezés.

Huffman volt az első szülő, akit az igazságügyi tárca szerint az eddigi legnagyobb felvételi botrányban elítéltek. Az ügyben 51 vádlott szerepelt. A legtöbben a felvételi tanácsadót, William Singert fizették le, hogy elintézze, hogy a gyerekek tesztjei sikerüljenek. Mások pedig azért fizettek Singernek, hogy megkenje az edzőket, és így sportolóként kerülhessenek be a gyerekeik az egyetemre.

Huffman 15 ezer dollárt (4,5 millió forintot) adott Singernek, hogy feljavítsa nagyobbik lánya felvételi tesztjét. Singer bevallotta, hogy lefizette azt, aki a teszteket ellenőrizte, hogy javítsa ki a lány válaszait. A vizsgálat során kiderült, hogy Huffman viszonylag keveset fizetett a felvételi sikeréért, akadt olyan szülő, aki 500 ezer dollárt (150 millió forintot) szánt rá.

Ahogy beszámoltunk róla, a visszaéléseket 2011 és 2019 között az Egyesült Államok legnevesebb egyetemein követték el: a washingtoni Georgetown Egyetemen, a cambridge-i Harvardon, a connecticuti Yale Egyetemen, a kaliforniai Stanfordon, vagy az észak-karolinai Winston-Salemban lévő Wake Forest Egyetemen.

Ennyit kell fizetni a legjobb amerikai egyetemeken - itt a lista

Ennyit kell fizetni a legjobb amerikai egyetemeken. Új listát állított össze a Wall Street Journal és Times Higher Education

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.