A munkaerőpiacon sokat számít, ha egy pályakezdő nemcsak jó minősítésű diplomával, hanem némi munkatapasztalattal is rendelkezik. A főiskolán akár észrevétlenül is szerezhetsz egy kis gyakorlatot – a CareerBuilder.com összegyűjtötte, mi mindent értékelhet egy munkaadó, ha okosan tálalod az önéletrajzodban.
1. Szakmai tapasztalat
Bármi, ami szakmailag kapcsolódik a pályakezdő végzettségéhez, bekerülhet az önéletrajzba: legyen az egy főiskolai előadásra készített prezentáció vagy a hallgatói önkormányzatnál végzett kutatás – írja a legnagyobb amerikai online álláskereső portál, a CareerBuilder.com. Ha például valaki azt szeretné hangsúlyozni, mennyi mindenhez ért, néhány olyan kurzust is megemlíthet, amit a főiskolán különösen fontosnak tartott szakmai fejlődése szempontjából.
2. Diákmunka
Bár egy gyorséttermi állás nem feltétlenül számít szakmai gyakorlatnak, nem érdemes kihagyni az önéletrajzból – főleg, ha valaki kitartóan és eredményesen dolgozott. A diákmunka során ugyanis olyan készségeket sajátít el az ember, melyeket később bármilyen munkahelyen kamatoztathat.
3. Vezető beosztások
Nem árt, ha valaki igyekszik kitűnni a diáktársai közül: igazán imponáló például kollégiumi elnöknek lenni. Még inkább megnyerő, ha az illető elmondhatja magáról, hogy vezetőként mondjuk visszaszorította a kollégiumi lopásokat – ezeket az eredményeket semmiképpen nem szabad elhallgatni.
4. Iskolán kívüli tevékenységek
Annak sem kell elkeserednie, aki egyetemistaként diákmunka helyett a sportpályán töltötte minden idejét: ott is elsajátíthatta a vezetői készségeket, illetve megtanulhatta, mit jelent a csapatjáték, és milyen fontos az időbeosztás. A pályakezdők számára egy megnyerő hobbi fél siker lehet az állásinterjún.
5. Önkéntes munka
Szintén érdemes megemlíteni az önéletrajzban, ha valaki főiskolásként az idősek otthonában segített vagy szórólapokat osztogatott, netalán részt vett egy környezetvédelmi kampányban. A munkaadók többsége pozitívan értékeli az önkéntes munkát.
eduline