Egyre több amerikai friss diplomás kezdi a karrierjét adóssággal, mert a magas tandíjak miatt felvett diákhitelt nem tudja törleszteni – számolt be a Huffington Post.
Az amerikai oktatási minisztérium felmérése szerint soha nem késtek annyian a hitelek visszafizetésével, mint most – írja a lap. Tavaly 7 százalékról 8,8 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik nem tudták időben visszafizetni a kölcsönt – még soha nem volt ennyi adós pályakezdő az Egyesült Államokban.
Az adatok azt mutatják, hogy a magánegyetemek egykori diákjai kétszer akkora valószínűséggel nem tudják időben visszafizetni a diákhitelt, mint állami intézményekben tanuló társaik. Ez azonban felveti a kérdést, hogy a magániskolák megfelelő képzést nyújtanak-e a hallgatóknak, ha a végzettek nem tudnak elhelyezkedni.
Válság van, ezért nem tudnak fizetni a pályakezdők
„A gazdasági válság a legfőbb oka, hogy számos diák nem tud időben fizetni” – értékelte a helyzetet James Kvaal oktatásért felelős helyettes államtitkár. „A másik ok, hogy az utóbbi években megnőtt a profitorientált magánegyetemek száma, amelyek ugyan magas színvonalú oktatást ígérnek, ám a hallgatók sem a magas tandíjakat, sem a tanulmányaik finanszírozására felvett hitelt nem tudják kifizetni” – tette hozzá.
„Bízunk abban, hogy a gazdaság fellendülésével és a munkanélküliség csökkenésével megoldódik a probléma” – kommentálta az adatokat Brian Moran, a magánegyetemek és -főiskolák szövetségének elnöke.
A magánintézmények kurzusai egyébként majdnem kétszer annyiba kerülnek, mint az állami egyetemek képzései, így a végzős hallgatók lényegesen nagyobb diákhitel-tartozást halmoznak fel, mire lediplomáznak. Az adatok szerint ráadásul a magánegyetemeken tanulók 92 százaléka vesz fel diákhitelt, míg az állami intézmények hallgatóinál csupán 27 százalék ez az arány.
eduline