Mi tanulnak a tanácsadók? Felsőoktatás
Eduline

Mi tanulnak a tanácsadók?

Magyarországon is egyre népszerűbb a vállalati és a life coaching - aki munkaidejében tanácsadással szeretne foglalkozni, akkreditált posztgraduális képzések és angol nyelvű, online tréningek közül választhat. Mit tanulnak a leendő coachok, és kiből lesz jó tanácsadó?

A life coaching kritikusai szerint a módszer nagyon hasonlít a pszichoterápiához, viszont nincs megfelelően szabályozva. Nagy különbség a két terület között, hogy míg a pszichológia főként a múltbéli történésekre fókuszál, a coaching a jelenre és a jövőre. Coachokat már itthon is képeznek – működnek akkreditált tréneriskolák, ahol másfél év tanulással life coach végzettséget lehet szerezni. A türelmetlenebbek akár online kurzust is választhatnak, egy amerikai központ például 250 dollárért, vagyis ötvenezer forintért kínálja a coaching képzést, amely letölthető írásos anyagokból és audiotréningből áll - igaz, kérdés, hogy ezen a területen mennyire kifizetődő a távtanulás.

Csapatépítés mesterfokon - egy csónakban eveznek


Vállalati tanácsadás - egyre népszerűbb

Az életvezetés mellett egyre nagyobb az igény a vállalati tanácsadásra, egyre több cég fordul profikhoz, hogy vállalkozásukból és alkalmazottaikból kihozzák a maximumot. A kitűzött céltól függően a tanácsadók segítenek stratégiákat alkotni, profi vezetőket képezni, de a stressz- és konfliktuskezelés, csapatépítés vagy időgazdálkodás is fontos része a tanácsadásnak.

„A tanácsadóknak elsősorban az emberekhez kell érteniük, a magatartás-tudományokban kell jártasnak lenniük. A két fő tárgyban – szervezeti magatartás és szervezetfejlesztés – kevesebb a pszichológiai vonatkozás, viszont sok vezetéselméleti, gazdaságszociológiai alapvetést és összefüggést tanítunk. A játékelmélet is a matematika és a pszichológia határmezsgyéjén mozog, és nagy segítséget jelent a szervezeti viszonyok megértésében és a változási koncepció megtervezésében” – mondja Gotthardt Zsóka klinikai szakpszichológus, a Big Five Akadémia szakmai vezetője.

„Szociálpszichológiát is tanulnak a hallgatóink, amely elsősorban nem az egyénről, hanem a csoportban dolgozó egyénről, a közösségről, a tömegről szól, így a társas viszonyok jobb megértéséhez ad ismereteket. Tanácsadói önismeret nélkül nincs sikeres tanácsadó, ezt alapnak tekintjük” – teszi hozzá.

Szociálpszichológia, pszichológia és szervezetfejlesztés - jó tanácsadó mindenhez ért?

Az intézmény korábban tanácsadó cégként működött, ma azonban már egy posztgraduális képzésük is van, a szervezetfejlesztési tanácsadó- és trénerképzés, amelyen eddig egy évfolyam végzett. A jelentkezők negyven százalékának – HR-esek, belső tanácsadók és trénerek – tanulmányait a munkahelyük támogatta, a hatvan százalékuk azonban saját maga finanszírozta a képzést. Gotthardt Zsóka szerint ők leginkább valami újat keresnek az eddigi munkájukhoz képest, egy-két éven belül váltani szeretnének.

„Az igazán sikeres szervezetek vezetői pontosan tudják, hogy szervezetük emberi tőke állományának minősége és aktivitása milyen fontos tényező, főleg akkor, amikor az anyagilag korlátozottak a lehetőségek. Ezeket az ismereteket nemcsak a szakértőknek, hanem a vezetőknek is célszerű megismerni, ha nem akarnak szorgalmukkal arányos károkat okozni a szervezetüknek” – mondja Szeicz János szociológus, az intézmény egyik oktatója.

Kőrösi Ivett
eduline