A szakemberhiány mérséklése érdekében az európai gazdasági válságövezetekből, főként Spanyolországból, Görögországból és Portugáliából toboroz munkaerőt a német munkaügyi hivatal (BA).
"Nagy lehetőség rejlik Spanyolországban, több ezer mérnök és számítástechnikai szakértő munkanélküli" - idézte Monika Varnhagent, a ZAV munkaközvetítő ügynökség igazgatónőjét hétfői számában a Die Welt című német napilap. A németországi munkalehetőségek iránt mintegy 17 ezer spanyol érdeklődik. Mennyit lehet keresni külföldön diploma nélkül? A legjobban fizetett szakmákról itt olvashatsz.
Eközben a ZAV Görögországban és Portugáliában is puhatolózik. A portugálokat főleg az ápolói munkák érdeklik, de Németország a görög orvosoknak is vonzó célállomás. Bulgáriában és Horvátországban főleg a mérnökök, orvosok, ápolók és szakmunkások jelentenek lehetőséget. Az eduline által korábban megkérdezett szakemberek szerint jellemzően ezek azok a szakmák, amelyekkel a magyarok is a legkönnyebben boldogulhatnak Nyugat-Európában.
A külföldről érkező szakképzett munkaerővel kapcsolatos legnagyobb probléma a nyelvtudás hiánya. "A németet nehéz elsajátítani" - magyarázta Varnhagen. Sok európai ország idegennyelv-oktatásában már nem is szerepel a német. Ezenfelül az angolszász országok nemcsak munkahelyet nyújtanak a bevándorlóknak, de nyelvtanfolyamot és lakást is, valamint óvodai helyet a gyereknek és állást a feleségnek.
A ZAV igazgatónője szerint ez Németország számára is követendő példa. "Nem elég, hogy vonzó cégeink és termékeink vannak, a társadalomnak is késznek kell lennie ezeknek az embereknek a befogadására" - mondta. Nyelvtudás és szakképzettség nélkül senki nem vállal külföldön állást? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
MTI