Csökkenteni kell az államilag finanszírozott hallgatói helyek számát – mondta a köztévé reggeli műsorában Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár.
A felsőoktatásban az államilag finanszírozott férőhelyekre fordított kapacitások meghaladják a költségvetés teherbíró képességét – mondta Dux László a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában. Egyben megerősítette, hogy az oktatási államtitkárság csökkenteni akarja a férőhelyek számát.
Dux László hozzátette: az a céljuk, hogy rangot jelentsen államilag finanszírozott helyre, és hogy a tehetséges tanulók gyorsan szerezhessenek diplomát. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár hétvégén az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy irreálisan sokan részesülnek államilag finanszírozott képzésben, ezt az arányt valóban csökkenteni kell, a rendszer ugyanis túlméretezett. A 2012-es keretszámokról ősszel döntenek majd, az viszont már most biztos, hogy a műszaki és természettudományos egyetemi, főiskola karok több hallgatót vehetnek majd fel.
Többet kell majd fizetni a költségtérítéses képzésért
Azok a felvételizők, akik csak költségtérítéses képzésre jutnak be, a teljes bekerülési költséget ki kell fizetniük – vagyis jóval magasabb összeggel kell számolniuk, mint a jelenlegi költségtérítéses hallgatóknak. Az oktatási államtitkárság szerint most vannak, akiknek az állam teljes egészében állja a képzés költségeit, mások egy részét fizetik, és vannak, akik a teljes összeget finanszírozzák. Mennyibe kerülnek a költségtérítéses képzések az államnak, mennyit kellene fizetni egy félévért? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
A jövőben is lesznek olyanok, akiknek a tanulmányait az állam fedezi, s emellett lesznek hallgatók, akiknek maguknak kell vállalniuk a képzés teljes költségét. Az állam itt annyi szerepet vállal, hogy az így megszerezhető diploma kiadásához ugyanazon az akkreditációs eljáráson kell átesnie a felsőoktatási intézménynek, mint az önköltséges esetében. A legdrágább egyetemi szakokról itt olvashatsz.
eduline