Amerikai és brit egyetemek végeztek a QS legfrissebb felsőoktatási rangsorának élén – a természettudományi képzések elismertsége alapján összeállított listára az Eötvös Loránd Tudományegyetem is felkerült.
Elkészült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es felsőoktatási rangsora a legjobb természettudományi szakokról. A hat területen – kémia, földtudomány, matematika, fizika és csillagászat, környezettudomány, kohó- és anyagmérnöki tanulmányok – ugyanaz a tizenhárom egyetem szerepel az élen. A listát az intézmények és tanárok elismertsége, valamint a kutatási eredmények publikálási aránya alapján állították össze.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a földtudományi képzések világrangsorában a 107. helyen szerepel, egy mezőnyben a berlini Freire Universitättel, a japán Hokkaido egyetemmel, valamint a The Hong Kong Universityvel. A világ legjobb vegyészmérnöki képzéseinek kétszázas listájára egyébként a Szegedi Tudományegyetem szakjai is felkerültek - az intézmény a 196. helyet szerezte meg.
Az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem a sanghaji Jiao Tong University által készített nemzetközi rangsorban is évről évre jól szerepel: a világ ötszáz legjobb egyetemének listáján a két magyar intézmény rendszerint a 300-400. helyezést kapja meg, európai összehasonlításban azonban a 126-170. közötti helyen tartják számon. A 2010-es sanghaji rangsort itt nézheted meg.
QS-rangsor: földtudományi képzési területen az ELTE is a legjobbak között van
Fotó: QS A legjobb kémia, matematika, környezettudomány és földtan szak a Harvardon működik, de az egyetem a másik két területen is bekerült a top tízbe. A Massachusetts Institute of Technology természettudományi szakjai is mind szerepelnek a hat tantárgy listájának élén, a kohó- és anyagmérnöki képzés színvonala pedig itt a legmagasabb. Az amerikai intézmények közül szintén előkelő helyezéseket ért el a Berkeley, a University of California Los Angeles (UCLA), a California Institute of Technology, a Princeton, a Stanford és a Yale. A magyarországi egyetemek és főiskolák teljes rangsorát itt nézheted meg.
A brit intézmények közül Cambridge-en a legelismertebbek a természettudományi képzések: a világon itt a legjobb a fizika szak, az egyetem a többi tantárgy rangsoraiban is bekerült a legjobb négybe. A listák ötödik-hatodik helyén az Oxford szerepel – kivéve fizikából, ahol a harmadik helyre került. A környezettudomány kivételével az ETH Zürich minden természettudományi képzése bekerült a top tízbe, az Australian National University pedig a kilencedik-tizedik helyen szerepel a környezettudományi és földtani szakok listáján.
Cambridge - itt képzik a világ legjobb fizikusait?
Az ötven legjobb környezettudományi képzésből húsz amerikai, nyolc angol, a többi 22 helyen pedig többek közt ausztrál, kanadai, japán, svájci, francia, dél-koreai, svéd, holland, új-zélandi és kínai intézmények szerepelnek. A rangsor készítői szerint a lista nemzetközi jellege annak bizonyítéka, hogy a zöld alternatívák keresése az egész világon a kutatások előterébe került. „Abból a tényből, hogy 16 ország egyetemeinek környezettudományi és fizika képzései kerültek be a QS ötvenes rangsorába, az olvasható ki, hogy napjaink multidiszciplináris kutatásai egymással versengve törekszenek innovatív szabadalmak létrehozására, amelyek hozzájárulnak a sürgető környezetvédelmi problémák megoldásához és a fenntartható gazdasági növekedés kidolgozásához” – mondta Ben Sowter, a QS felméréseinek vezetője.
Az ötven legjobb kohó- és anyagmérnöki szak mintegy fele szintén az Egyesült Államokban és Nagy Britanniában működik, 13 pedig a Távol-Keleten – a régió egyetemei a hat tárgy közül ezen a területen nyújtják a legjobb teljesítményt. A földtani és tengertudományi képzések ötvenes listájára 35 angolszász intézmény került fel, és a rangsorokban szereplő egyetlen dél-amerikai egyetemen – a chilei Pontificia Universidad Católicán – is ezen a területen a legjobbak az eredmények. A legjobb műszaki egyetemek és főiskolák hazai rangsorát itt találod.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.