Bár még mindig az Erasmus-ösztöndíjak a legnépszerűbbek, egyre többen jelentkeznek dél-amerikai oktatási programokra, afrikai önkéntesmunkákra és dániai népfőiskolai szemeszterre. Az ösztöndíjak elnyeréséhez tanulói jogviszony és szakmai tapasztalat sem kell – három ilyen lehetőséget mutatunk be.
Egy-egy szemeszterre bárki igényelhet dán népfőiskolai ösztöndíjat, száz ilyen intézmény közül lehet választani. A népfőiskolai képzés jelentősen eltér a hagyományos egyetemi vagy főiskolai rendszertől: nincs számonkérés, a hangsúly sokkal inkább a közösségteremtésen, a készségfejlesztésen és az informális tanuláson van. „Sok a gyakorlati-mezőgazdasági ismereteket nyújtó népfőiskola, de vannak kommunikációra, zenére, művészeti készségek fejlesztésére fókuszálók is. Mi a fotó, a dráma, az afrikai dob és a tánc, a dán és az angol nyelv mellett fejlesztési menedzsmentről, a jelenkor globális kihívásairól is tanultunk” – mondja Sárkány Viktória, aki a 2010-es tavaszi félévet töltötte egy dán népfőiskolán, a The International Peoples’s College-ban (IPC). További ösztöndíj-lehetőségeket itt találsz.
A dán népfőiskolák bentlakásos intézmények, az órákat reggel fél kilenc és este hat között tartják. „A társaság általában 70-80 százalékban dán, a többiek külföldiek. Az IPC-ben nagyon változatos külföldi csapat verődött össze. Japánokkal, lengyelekkel, koreaiakkal, hondurasiakkal, svájciakkal, amerikaiakkal, dánokkal tanultam és éltem együtt” – teszi hozzá Sárkány Viktória.
A hallgatók jelentős része egyetemista korú, de nem ritka, hogy negyven-ötven év körüli felnőttek is jelentkeznek a képzésekre. „Az egész életen át tartó tanulás jegyében nincs felső korhatár, az ifjúsági és a normál népfőiskolák mellett ún. senior intézmények is léteznek” – mondja Kiss Zsuzsanna, a Dán Kulturális Intézet titkára. Jelentkezni egyénileg és a szervezetük segítségével is lehet. Első körben a népfőiskolák központi oldalát érdemes böngészni, mert változó, hogy hol milyen tárgyakat lehet tanulni és mennyit kell fizetni, az ösztöndíj ugyanis nem a teljes összegre, hanem bizonyos százalékára vonatkozik.
Hasznos infók: Legközelebbi határidő: 2011. április 30. A pályázásban a Dán Kulturális Intézet nyújt segítséget, beszámolókat és videókat a dán népfőiskolákról itt találsz. A tavaszi és az őszi félévekre lehet pályázni, ez általában öt hónapot jelent, de van olyan intézmény, ahol három hónapos kurzusra is lehet jelentkezni. A támogatás mértéke iskolánként változó |
„Körülbelül 290 ezer forintnak megfelelő dán koronát fizettem egy félévért, de ha figyelembe veszem, hogy ezért 5 hónapig tanítottak, adtak ellátást és szállást, programot szerveztek, akkor a havi 58 ezer forint nem egy nagy összeg” – magyarázza Sárkány Viktória. Hozzá hasonlóan Baumann Barbara is az egyik dán népfőiskolán töltött egy szemesztert, a Grundtvigon 2008-ban átszámítva 160 000 forintot kértek egy félévért.
Elvileg minden népfőiskolán van angol nyelvű oktatás, de azért érdemes ezt is ellenőrizni – javasolja Kiss Zsuzsanna. Nem kell túljelentkezéssel számolni, ha valaki időben leadja a jelentkezést, pozitív eredményre számíthat, ráadásul hamar, a leadástól számított egy-két héten belül elbírálják a pályázatot.
Argentin ösztöndíj - két héttől hat hónapig
Különleges helyszínen, Argentínában önkénteskedhet, tanulhat nyelvet vagy éppen tangót az, aki a Road2Agentina ösztöndíjprogramjára jelentkezik. Az ösztöndíjjal legalább két hétig, legfeljebb hat hónapig tanulhatsz Buenos Airesben és más argentin városokban, a jelentkezés feltételeit és az adatlapot a szervezet honlapjáról töltheted le, de sok plusz információt találhatsz a Road2Argentina Facebook-oldalán is. Az ösztöndíj nem azt jelenti, hogy teljesen ingyenes lesz a dél-amerikai út, de nagyságrendekkel kevesebbet kell fizetned, mint más tanulóknak – feltéve, ha elfogadják a jelentkezésedet.
Hasznos infók: Legközelebbi határidő: 2011. november 30. Bővebb infót itt találsz. Támogatás: tandíjcsökkentés |
Önkéntesként Amerikától Ázsiáig
A GO! Volunteer Abroad Scholarship önkéntesprogramjaihoz nem csak egyetemisták és főiskolások csatlakozhatnak: a szervezet Nepáltól kezdve a dél-amerikai esőerdőkig mindenhol szervez programokat. A szervezet oldalán tájékozódhatsz arról, milyen projektekhez lehet csatlakozni, és milyen országok közül lehet válogatni, emellett interjúkat, valamint a volt önkéntesek beszámolóit is elolvashatod.
Hasznos infók: Legközelebbi határidő: 2011. szeptember 15. Bővebb infót itt találsz. Támogatás: 1000 USD |
eduline