A felsőoktatásban feladatfinanszírozott köztestületnek kellene segítenie a végzett hallgatókat, hogy könnyebben elhelyezkedhessenek a munkaerőpiacon - javasolja a kormányzatnak a mintegy negyven felsőoktatási karrierirodát összefogó Ifjúsági Koordinációs Szolgáltató Egyesület (IKSZE).
Henn Péter, az IKSZE ügyvezetője elmondta: elképzeléseik szerint ez a köztestület az országos hatókörű ügyeket intézné e szakterületen, és javasolják, hogy a plénum megalapítása szerepeljen az új felsőoktatási törvényben (a készülő törvény elemeiről bővebben itt olvashatsz).
Másik fontos kérésük, hogy a majdani törvény tartalmazza: minden egyes felsőoktatási intézmény legfelsőbb vezető testületeiben, azaz a szenátusokban képviseltessék magukat a karrierirodák, ezzel is segítve a hallgatók elhelyezkedését oly módon, hogy a munkaerő-piaci szempontok is megjelennének egy-egy egyetem, főiskola döntéseiben. Milyen fizetésre számíthatnak a BA- és BSc-diplomások? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
A szakértő kifogásolta, hogy a munkaerőpiac képviselőit nem vonták be az új felsőoktatási törvény koncepciójának tárgyalásaiba. Véleménye szerint a felsőoktatási intézmény és a munkaerőpiac közötti híd szerepét ellátó karrierirodák tudják gyakorlati megoldásokkal támogatni a hallgatók elhelyezkedését, illetve olyan szempontokat adni az intézményvezetés részére, amelyek a diplomák piaci értékét közvetlenül növelik.
Henn Péter megemlítette, hogy az IKSZE szakmai anyagokkal kereste meg a felsőoktatásban érintett minisztériumokat. Ezekben arról írtak, hogy miként lehet a munkaerő-piaci szempontokat jobban érvényesíteni a majdani új felsőoktatási törvényben. Érdemi választ azonban nemigen kaptak - tette hozzá.
MTI