A pécsi egyetemi lövöldözés vádlottjának apja ellenezte, de nem tiltotta meg, hogy Gere Ákos fegyvert tartson és lövészklubba járjon. A férfi a Baranya Megyei Bíróságon folyó per pénteki tárgyalási napján azt mondta: tudott fia pszichiátriai kezeléséről, de nem tűnt fel neki, hogy a fiú zaklatott lett volna.
Gere Ákos korábban, amikor édesapja nemtetszését fejezte ki fegyvertartása és lövészklubba járása miatt, úgy fogalmazott: "Hülyének nézel? Ha valakit lelövök, börtönbe kerülök!" Az édesapa helyeslően bólintott, amikor korábbi vallomásának ezen részletét a bíró felolvasta a pénteki tárgyaláson.
A tanúként beidézett, tengerészként dolgozó férfi azt mondta: nem szereti a fegyvereket, katonai szolgálata alatt ugyanis egyik társa lelőtte magát. Mire azonban egyik külföldi szolgálatából hazajött, a korábban még focizó és karatéra járó fiának már engedéllyel tartott éles lőfegyvere volt, és lövészetre is járt. Bár ő ezt ellenezte, végül is nem tiltotta meg neki.
Az ügyészség Gere Ákost előre kitervelten, több emberen, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés bűntettének kísérletével vádolja a tavaly decemberben kezdődött büntetőperben. A gyógyszerészhallgató 2009. november 26-án a Pécsi Tudományegyetem (PTE) biofizikai intézetében pisztollyal megölte egyik csoporttársát, három embert pedig súlyosan megsebesített. A pécsi egyetemi lövöldözésről bővebben itt olvashatsz.
Az egyetemi lövöldöző újra bíróság előtt
Fotó: MTI A vádlott édesapja pénteken felidézte, hogy Gere Ákos jó magatartású és jó tanuló gyerek volt. Kerülte a diszkókat, az alkoholt és a drogokat. Közölte, hogy mivel ő általában az év kétharmad részében külföldön tartózkodott, a fia inkább az édesanyjával volt bizalmasabb viszonyban.
A tanú elmondta: tudott fia pszichiátriai kezeléséről, de nem tűnt fel neki, hogy a fiú zaklatott lenne. Gere Ákos neki nem beszélt arról, hogy gondjai lennének az egyetemen, sőt inkább azt hallotta tőle, hogy szeret oda járni. A bűncselekmény napján felajánlotta fiának, hogy elviszi autóval az egyetemre, de ő azt mondta, inkább motorral megy. Aznap délután cipőt akart venni neki, de Ákos közölte, nem ér rá. Fián akkor sem látta jelét idegességnek, feszültségnek.
A pécsi egyetemi lövöldözés áldozatainak emléktáblája
Fotó: MTI A férfi szólt arról is, hogy a lövöldözésről kora délután, a lakásukon házkutatást tartó rendőröktől értesült, és nem akarta elhinni, hogy Ákos ilyet követett el. A pénteki tárgyalás egy másik tanúja a négyszáz ágyas klinika hetedik emeleti laborjának munkatársa volt, akitől Gere Ákos nem sokkal a bűntett után telefonáláshoz kért segítséget.
A tanú szerint a fiatalember ideges volt, mindenképpen telefonálni akart, ehhez ő kódot adott neki. A beszélgetését nem hallgatta ki, csak arra lett figyelmes, amikor Gere Ákos azt mondta, szeretné feladni magát. A fiatalember még megkérdezte tőle, hányadik emeleten van, ezt bemondta a telefonba, majd a kagylót letette, elköszönt, az emeleti teraszra ment, és ott várta a rendőröket.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.